Renesansowe dzieło Mona Lisa potraktowane zupą w paryskim Luwrze

Nie jest tajemnicą, że Paryż przeżywa obecnie oblężenie związane z protestami francuskich rolników. W ramach protestów doszło dziś do incydentu, w którym główną rolę miało dzieło „Mona Lisa”, które znajduje się w paryskim Luwrze.

Renesansowe dzieło Mona Lisa potraktowane zupą w paryskim Luwrze
Podaj dalej

Protestujący sięgają po zupę i traktują ją obraz „Mona Lisa”

Bezcenne arcydzieło, jakim jest renesansowe obraz „Mona Lisa” Leonarda da Vinci padło dziś ofiarą dwójki aktywistów. Urządzili pokazówkę, oblewając arcydzieło zupą i wykrzykując:

Co jest najważniejsze?” – krzyczeli. „Sztuka czy prawo do zdrowej i zrównoważonej żywności?”.

W ten sposób aktywiści noszący koszulki z napisem „Food Counterattack” w języku francuskim zyskali uwagę mediów na całym świecie. Coś, co wyglądało na zupę pomidorową, przylegało do obrazu w czasie, gdy protestujący wygłaszali przemówienie na temat zrównoważonego rolnictwa i łańcucha dostaw żywności.

Dzisiejszy incydent jest następstwem trwających w stolicy Francji protestów tamtejszych rolników,  którzy domagają się lepszych płac i warunków życia. Według agencji prasowej AP paryska policja poinformowała, że ​​po zdarzeniu aresztowała dwie osoby.

Kuloodporne szkło uchroniło światowej sławy obraz

Na nagraniu udostępnionym poniżej przez francuską agencję prasową CL Press widać kobietę wylewającą płyn z puszki na dzieło sztuki. Później widać, jak pracownicy muzeum spieszą się, aby podeprzeć dzieło czarnymi panelami ochronnymi. W oświadczeniu Luwru podano, że po demonstracji ewakuowano Salle des Etats, w której wystawiono obraz. Zamknięto ją na godzinę w związku ze sprzątaniem, po czym około południa ponownie otwarto dla gości.

W związku z tym, że paryskie arcydzieło chroni kuloodporne szkło, nie zgłoszono żadnych szkód. Ten XVI-wieczny włoski obraz renesansowy, to jedno z najbardziej rozpoznawalnych dzieł sztuki na świecie. To rekordzista Guinnessa pod względem najwyższej znanej wyceny ubezpieczenia obrazu w historii.

Obraz Mona Lisa wiele razy padał ofiarą protestów i aktów wandalizmu na przestrzeni lat. Od lat pięćdziesiątych XX wieku, po tym, jak oblano obraz kwasem,  jest chroniony kuloodpornym szkłem. Od tego czasu obraz usiłowano potraktować ceramicznym kubkiem i ciastem. Obraz „Słoneczniki” Van Gogha zaatakowano w 2022 r.,  rzucając w niego puszką zupy pomidorowej. W ten sposób aktywiści odwiedzający brytyjską Galerię Narodową zaprotestowali przeciwko ropie naftowej. Czytaj także: Europejskie rządy zwracają się do Wielkiej Brytanii. „To prawdopodobnie największe naruszenie prywatności w historii”

Przeczytaj również