Prezydent Andrzej Duda wygłosił oczekiwane oświadczenie. Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik ułaskawieni

Po tym, jak prokurator generalny Adam Bodnar przesłał do Pałacu Prezydenckiego akta ws. ułaskawienia Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, prezydent Andrzej Duda wygłosił zapowiedziane oświadczenie.

Prezydent Andrzej Duda wygłosił oczekiwane oświadczenie. Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik ułaskawieni
Podaj dalej

Sprawa ułaskawienia Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika rogrzała media

Polacy od kilku tygodni żyją sprawą ułaskawienia Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Kancelaria Prezydenta poinformowała w mediach społecznościowych, że oświadczenie prezydenta Andrzeja Dudy w tej sprawie zaplanowano na wtorek na godz. 17:30. Przed tym Andrzej Duda spotkał się paniami Barbarą Kamińską – żoną Mariusza Kamińskiego i panią Romualdą Wąsik – żoną Macieja Wąsika.

Ministerstwo Sprawiedliwości podało, że we wtorek 23 stycznia do prezydenta przekazane zostały akta sądowe związane z postępowaniem ułaskawieniowym wobec Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Do akt załączono wniosek o niekorzystanie przez prezydenta z prawa łaski wobec Kamińskiego i Wąsika, wraz ze stanowiskiem prokuratora generalnego Adama Bodnara, ministra sprawiedliwości, senatora Koalicji Obywatelskiej. Jak przypomniało Ministerstwo Sprawiedliwości, opinia prokuratora generalnego nie jest dla prezydenta wiążąca.

W dniu 11 stycznia br., prezydent Andrzej Duda wygłosił oświadczenie, w którym poinformował, że na prośbę żon skazanych polityków PiS wszczął postępowanie ułaskawieniowe wobec Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Zaznaczył przy tym, że postępowanie zostaje wszczęte „w trybie prezydenckim”. Prezydent zwrócił się do prokuratora generalnego Adama Bodnara o zawieszenie wykonania kary i natychmiastowe zwolnienie byłych ministrów. Do tej pory minister sprawiedliwości nie zarządził przerwy w odbywaniu kary przez Kamińskiego i Wąsika.

Andrzej Duda Prezydent
Andrzej Duda Prezydent na spotkaniu z małżonkami Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika

Co usłyszeliśmy w wystąpieniu Andrzeja Dudy?

Prezydent w swoim oświadczeniu podkreślał rolę Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, jako walczących w imię zwalczania korupcji w Polsce. W związku z tym wydał akt ułaskawienia, korzystając ze swoich praw. W dalszej części podkreślał, że taka decyzja jest to do dziś spór prawny. Sądy to zakwestionowały i obydwaj panowie są osadzeni w zakładzie karnym. Rychliwość w wykonaniu wyroku wg. Andrzeja Dudy była zaskakująca.

Prezydent Andrzej Duda podkreśla, że biorąc pod uwagę niepokoje społeczne, jakie się pojawiły, zdecydował się na wniosek małżonek wszcząć postępowanie ułaskawieniowe. Panowie Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik są ułaskawieni i Prezydent Andrzej Duda wymaga natychmiastowego zwolnienia ich z więzienia.

Zwłaszcza chodzi o pana ministra Kamińskiego, ze względu na jego stan zdrowia. Apeluję o odrobinę przyzwoitości, ze względów humanitarnych i państwowych. To sytuacja kompromitująca dla polskiego państwa, że ci, którzy walczyli z korupcją, są w więzieniu, a ich koledzy, oskarżeni o korupcję, idą do Parlamentu Europejskiego. Mam nadzieję, że ta kompromitacja zostanie usunięta. Bo to po prostu wstyd – podsumował prezydent.

Czytaj także: Adamczyk, Pereira i Tulicki zostali zwolnieni dyscyplinarnie z TVP

Przeczytaj również