Polacy dawno tyle nie płacili – to rekord od grudnia 1996 roku
GUS podał dane grozy z października, według których inflacja w Polsce wyniosła 17,9%. Ostatni raz taki wynik osiągnęła w grudniu 1996 r. Najgorsze jest to, że tylko w ciągu ostatniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 1,8%. Za co Polacy płaca najwięcej?
Według danych GUS najdroższe są żywność i napoje (22% r/r). W dalszej kolejności coraz więcej płacimy za mieszkania (28,7%) i transport (17,3%.). Inflacja dotknęła także koszty noclegów w hotelach i posiłki w restauracjach (18,5%).
Sprawdź jak kształtował się wzrost cen w październiku 2022 r. w porównaniu z październikiem 2021 r. w poszczególnych grupach towarów i usług konsumpcyjnych.https://t.co/MjA9ra5OxG#GUS #CPI #WskaźnikCen #statystyki #inflacja pic.twitter.com/3gy3ml03Wk
— GUS (@GUS_STAT) November 15, 2022
Eksperci nie mają wątpliwości – drożyzna nas nie opuści
Na podstawie analiz ekspertów z NBP, najwyższe ceny żywności dopiero przed nami. Najdrożej będzie w IV kwartale br. Powrót do jednocyfrowego poziomu inflacji prognozuje się dopiero na koniec 2023 r.
To nie są dobre wiadomości dla Polaków, którzy płacą coraz więcej za wszystko, a ich płace stoją w miejscu. Koszty tankowania od 1 stycznia 2023 r. znacznie wzrosną, co przy obecnej inflacji może spowodować, że popyt na indywidualny transport będzie mniejszy.
Utrata tarczy antyinflacyjnej może spowodować, że Polacy staną w obliczu wyboru tego, co jest tańsze dla budżetów domowych.
NIE PRZEGAP
https://wrc.net.pl/mh-nowy-obowiazek-w-wyposazeniu-samochodu-juz-od-stycznia-kto-sie-nie-dostosuje-dostanie-mandat-niektorzy-trzy-razy-wiekszy