Na taką wiadomość kierowcy czekali. Koniec z przepłacaniem za garaże i miejsca postojowe

Posiadanie własnego garażu bądź miejsca postojowego to coś, o czym kierowcy marzą. Wielu takiego komfortu nie ma i musi liczyć na wolne miejsca w pobliżu miejsca zamieszkania i to często „pod chmurką”. Własny garaż lub miejsce postojowe to jednak spory wydatek, gdy przyjdzie do opłaty należnego podatku. Stawka w obowiązujących przepisach jest na tyle wysoka, że trafiła do oceny jej zgodności z prawem. Wyrok w tej sprawie jest już znany i ucieszy wielu kierowców.

Na taką wiadomość kierowcy czekali. Koniec z przepłacaniem za garaże i miejsca postojowe
Podaj dalej

Stawki za garaże i miejsca postojowe do zmiany

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego ucieszy wielu kierowców, którzy opłacają dużo wyższe, niż za mieszkania stawki podatku za garaże i miejsca postojowe. W dniu 18 października uznano, że garaż i mieszkanie winno się objąć taką samą stawką podatku od nieruchomości. Dokładnie tą właściwą dla mieszkania.

Do tej pory garaż albo miejsce postojowe w blokach i budynkach jednorodzinnych uznawano za obiekty niemieszkalne. Wobec tego stosowano wobec nich i mieszkań dwie różne stawki podatku od nieruchomości. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 18 października (sygn. SK 23/19) wprowadza jedną – niższą, co pozwoli kierowcom wydać 10 razy mniej, niż obecnie. Uznano bowiem, że garaż to element mieszkania.

W komunikacie eksperta Zespołu ds. podatku od nieruchomości Deloitte, cytowanego przez Infor, czytamy:

Jak wskazano w ustnych motywach wyroku, TK uznał za nierówne i niesprawiedliwe nałożenie ponad 10-krotnie wyższego podatku na podatników, których garaże posiadają wyodrębnioną księgę wieczystą. Garaż to immanentny element mieszkania. Skoro w przypadku obu garaży ich przeznaczenie jest identyczne, to powinny być opodatkowane tak samo.

garaż opłaty kierowcy
FREEPIK

Od kiedy taka zmiana w podatkach i kierowcy zaoszczędzą?

W związku z tym, że Trybunał Konstytucyjny uznał, że garaż i mieszkanie mają być objęte taką samą stawką podatku od nieruchomości jak mieszkania, nakazał też zmianę przepisów. Taka zostanie wprowadzona najdalej od 1 stycznia 2025 roku.

Co ważne, Trybunał Konstytucyjny zastrzegł też, że odroczenie utraty mocy obowiązującej stawki podatku z opóźnieniem nie stoi na przeszkodzie wzruszeniu orzeczeń w związku z którymi została złożona skarga konstytucyjna. Z ustnego uzasadnienia wyroku wynika, że podatnicy, którzy złożyli tę skargę, będą mogli odzyskać części zapłaconego w wyższej wysokości podatku od nieruchomości.

Takie odroczenie utraty mocy prawnej zaskarżonych przepisów nastąpiło w związku z trudną sytuacją finansową gmin. Trybunał Konstytucyjny odwlekając w czasie istotną zmianę podatku, powołał się na interes publiczny.

Dziś kierowcy płacą nawet 9,71 zł za metr kwadratowego garażu lub miejsca postojowego. Taka jest bowiem maksymalna stawka. Dla porównania taka sama dla mieszkania to w tym roku 1,00 zł za metr kwadratowy. To przez to, że przepisy podatkowe uzależniają stawki podatki nieruchomości od garażu od tego, czy  wyodrębniono go w osobnej księdze wieczystej. Uznano, że tu nie ma znaczenia czy garaż wyodrębniono, czyli ma własną księgę wieczystą, a także czy przynależy do mieszkania. Takie różnicowanie jest niezgodne z konstytucją.

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego to zatem także zupełnie nowy podatek od nieruchomości od 2025 r. CZYTAJ TAKŻE: Tysiące polskich kierowców nie wie, że zapomniało o kluczowym obowiązku. Lepiej to zrobić, niż stracić ponad 8000 zł

Przeczytaj również