Działania kryzysowe we Francji. Władze chcą uniknąć poniedziałkowej blokady stolicy przez rolników

Francuski premier, Gabriel Attal odwiedził w niedzielę gospodarstwo rolne w Parçay-Meslay w Indre-et-Loire. To w odpowiedzi na gniew rolników w związku z ich protestem dotyczącym płac, warunków życia i nieuczciwej konkurencji. Na godzinę 18:00 w niedzielę zaś zaplanowano spotkanie kryzysowe w Paryżu, którego tematem będzie uniknięcie poniedziałkowej blokady stolicy Francji.

Działania kryzysowe we Francji.  Władze chcą uniknąć poniedziałkowej blokady stolicy przez  rolników
Podaj dalej

Premier Gabriel Attal oświadczył, że rozważa „ dodatkowe ” środki

Podczas niedzielnego spotkania z rolnikami, francuski premier Gabriel Attal oświadczył, że rozważa „ dodatkowe ” środki na szczeblu krajowym i europejskim w celu ochrony rolników przed konkurencją.

„ Chcę, żebyśmy wyjaśnili sprawę i zobaczyli, jakie dodatkowe środki możemy podjąć w odpowiedzi na historie o nieuczciwej konkurencji ” – oświadczył.

Niestety gniew rolników nie wydaje się słabnąć. Brak dodatkowych szczegółów na owych temat środków tylko podsycił żywą dyskusję premiera z kilkoma rolnikami. Chodzi głównie o ograniczenia regulacyjne dotyczące ochrony środowiska, które wpływają na możliwość stosowania niektórych produktów.

Francuscy rolnicy kwestionują Europejski Zielony Ład. To dlatego, że przewiduje „ trajektorię spadku produkcji rolnej o około 15% ”, a także odmowę Brukseli przedłużenia derogacji zezwalającej na uprawę odłogów do 2024 r. (około 4% gruntów ornych).

„ Rozwój naszego rolnictwa oznacza produkcję i odzyskanie suwerenności żywnościowej. Musimy przestać importować produkty, które moglibyśmy wytworzyć w domu ” – zapewnił Gabriel Attal. „ Jestem przekonany, że w nadchodzących dniach, w nadchodzących tygodniach pokażemy, że jesteśmy w stanie poczynić dalsze postępy na ugorach. Oczywiście musimy nad tym popracować ” – dodał cytowany przez LaTribune

Część związków zawodowych rolników, niezadowolona z pierwszych zaprezentowanych w piątek rozwiązań, obiecuje „oblężenie stolicy” od poniedziałku. W związku z tym o 18:00 w niedziele zapowiedziano między resortowe spotkanie kryzysowe.

blokady rolników we Francji
Blokady rolników we Francji. Francuski minister spraw wewnętrznych Gérald Darmanin ogłosił rozmieszczenie 15 000 policjantów i żandarmów, pojazdów opancerzonych i helikopterów.

Pojazdy opancerzone i ciężarówki żandarmerii ustawiają się wokół budynków rynku Rungis

W swoim publicznym wystąpieniu, w niedzielę wieczorem, francuski minister spraw wewnętrznych Gérald Darmanin ogłosił, że zamierza „zagwarantować, że traktory nie wjadą do dużych miast”. Ponadto rynek Rungis będzie funkcjonował normalnie.

Jednocześnie, by przeciwdziałać jutrzejszemu przybyciu rolników do Paryża, Gérald Darmanin ogłosił rozmieszczenie 15 000 policjantów i żandarmów. Zapowiedziano także pojawienie się pojazdów opancerzonych i helikopterów.

„Pierwsza instrukcja ma zagwarantować, że traktory nie wjadą do dużych miast” – ogłosił w niedzielę Gérald Darmanin

W poniedziałek 15 000 funkcjonariuszy policji zostanie zmobilizowanych, aby zapobiec przepełnieniu punktów wokół punktów blokujących. Okupacja Paryża, targu Rungis i paryskich lotnisk to „czerwone punkty” – dodał Gérald Darmanin.

Ponadto minister zwrócił się do funkcjonariuszy organów ścigania. Prosił o wprowadzenie „ systemu obronnego w celu zapobieżenia wszelkim blokadom ” ze strony rolników na rynku Rungis i lotnisk Ile-de-France oraz „ zakazanie wszelkich wjazdów do Paryża ”.
Jednocześnie minister ponowił prośbę o „umiarkowanie” ze strony policji wobec rolników.

„Postawa pozostaje taka sama: policja musi działać z wielkim umiarem. Interweniuje jedynie w ostateczności i tylko w przypadku zagrożenia integralności osób lub budynków/nieruchomości publicznych lub prywatnych narażonych na poważne szkody” (np. działania wymierzone w zagraniczne ciężarówki)– wyjaśnił Gérald Darmanin.

NIE PRZEGAP: Renesansowe dzieło Mona Lisa potraktowane zupą w paryskim Luwrze

Przeczytaj również