Łazik NASA dokonał ważnego odkrycia na Marsie. Coraz bliżej pierwszych śladów życia

Naukowcy są coraz bliżej odnalezienia pierwszych śladów życia na Marsie. Korzystając z łazika NASA o nazwie Perseverance, naukowcy z UCLA oraz Uniwersytetu w Oslo odkryli w kraterze starożytne jezioro. W kraterze – nota bene o nazwie Jezero – znajdowało się jezioro, co zwiększa nadzieje na znalezienie śladów życia na Marsie.

Łazik NASA dokonał ważnego odkrycia na Marsie. Coraz bliżej pierwszych śladów życia
Podaj dalej

Łazik NASA z przełomowym odkryciem na Marsie

Badania łazika NASA dotyczące szerokiego niemal na 50 kilometrów krateru przyniosły wiele ważnych odkryć. Niegdyś krater był uważany za potencjalne miejsce występowania starożytnego życia. Teraz jednak wiemy, że znajdowało się tam jezioro. 

nasa-mars-krater
fot. NASA

David Paige, autor badania: – Z orbity możemy zobaczyć wiele różnych złóż, ale nie możemy być pewni, czy to, co widzimy, to ich pierwotny stan. Możemy też widzieć zakończenie długiej historii geologicznej. Aby dowiedzieć się, jak powstały te rzeczy, musimy zajrzeć pod powierzchnię. 

Zespół Perseverance posiada siedem instrumentów naukowych i bada historię krateru od 2021 roku. Kluczową rolę w odkryciu, że krater był niegdyś wypełniony wodą, tworząc warstwy osadów jeziornych, odegrał łazik RIMFAX. Instrument ten wysyłał fale radarowe głęboko pod powierzchnię Marsa. To umożliwiło naukowcom zajrzeć pod jego powierzchnię i zrozumieć historię geologiczną obszaru. 

David Paige, autor badania: – Niektórzy geolodzy twierdzą, że zdolność radaru do zaglądania pod powierzchnię przypomina oszustwo.

Potwierdzone przypuszczenia – jezioro na Marsie

Obrazy przesłane przez łazika pokazały jednak dwa odrębne okresy w historii krateru. Pierwsza faza erozji, po którym nastąpiło osadzanie się jeziora. Następnie pojawił się drugi okres erozji i kolejna faza osadzania. To z kolei stworzyło rozległą deltę. Zdjęcia z łazika pokazują, że osady są regularne i poziome. Przypominają wręcz te znajdujące się w jeziorach na Ziemi. 

Odkrycia te mają znaczenie nie tylko dla zrozumienia geologii Marsa. Ale także dla przyszłych poszukiwań życia na Marsie. Ale nigdy przed tymi badaniami naukowcy nie potwierdzili, że na Marsie znajdowały się osady jeziorne. Mimo, iż były takie podejrzenia. 

David Paige: – Zmiany, które widzimy utrwalone w zapisie skalnym są spowodowane zmianami na dużą skalę w środowisku Marsa. To świetnie, że możemy zobaczyć tak wiele dowodów zmian na tak małym obszarze geograficznym.  To pozwala nam rozszerzyć nasze odkrycia na skalę całego krateru. 

Przeczytaj również