Wiemy, ile naprawdę kosztuje paliwo. Przez cały czas przepłacałeś na stacjach paliw? Sprawdź to…

Ile tak naprawdę kosztuje paliwo? Nie – nie pytam o to, ile płacicie za paliwo na stacjach… Pytam o to, ile tak naprawdę, rzeczywiście kosztuje litr paliwa? Gwarantuję wam, że nie znacie odpowiedzi na to pytanie. Ba – jestem przekonany, że nie jesteście nawet blisko poprawnej odpowiedzi. Można złapać się za głowę. I jednocześnie zapytać – dlaczego tak bardzo przepłacamy? A no może dlatego… że innej opcji nie ma.

Wiemy, ile naprawdę kosztuje paliwo. Przez cały czas przepłacałeś na stacjach paliw? Sprawdź to…
Podaj dalej

Paliwo w rzeczywistości kosztuje mniej?

Wiele osób czasami zastanawia się, ile tak naprawdę kosztuje paliwo? W tym momencie możecie się popukać w głowę i zapytać – no jak to ile? Z notowania na portalu „e-petrol” wynika, że średnio benzyna kosztuje teraz 6,82 zł za litr a diesel średnio 6,71 zł, tak? Natomiast to nie jest do końca odpowiedź na pytanie – ile kosztuje paliwo? Jest to wyłącznie kwota, którą my musimy płacić na stacjach za litr paliwa. I samo paliwo stanowi w tej kwocie tylko nieco ponad połowę wartości.

paliwo benzyna diesel lpg zimowe przejściowe letnie paliwo ceny paliw
fot. pixabay

Nie od dzisiaj wiadomo, że cena, którą płaci się na stacji paliw, nie jest ceną za paliwo. To nie jest cena za samą benzynę, czy też za olej napędowy. Do ceny paliwa trzeba dodać jeszcze akcyzę, VAT, różnego rodzaju inne opłaty, podatki no i oczywiście marżę, którą nakłada sobie stacja paliw. Marżę, na której stacja zarabia. Tak naprawdę jest to w 100 procentach indywidualna kwestia. Jeden właściciel zarabia 10 groszy na litrze sprzedanego paliwa, a drugi 20 groszy. Nie ma tutaj żadnej reguły.

Sama benzyna w cenie benzyny na stacjach stanowi według „e-petrol” zaledwie 53,7%. I jest to dokładnie 3,66 zł. Litr paliwa kosztuje więc dokładnie tyle – 3,66 zł. Natomiast do tego po kolei dochodzą opłaty. Aż 1,53 zł to sama akcyza. Kolejne 1,28 zł stanowi podatek VAT. Jest jeszcze opłata paliwowa oraz opłata emisyjna. No i na sam koniec zostaje nam marża stacji paliw. Według „e-petrol” średnia marża wynosi w tym momencie 10 groszy. Oczywiście w przypadku benzyny.

benzyna diesel ceny paliw paliwo majówka
fot. pixabay

Jak jest z pozostałymi rodzajami paliw?

Jeśli chodzi o olej napędowy, to samo paliwo kosztuje w tym momencie 3,78 zł. Warto zauważyć, że sam diesel jest droższy od benzyny. Natomiast w tym przypadku różnicę robi akcyza. Aktualnie stanowi ona 1,16 zł. No i mamy oczywiście jeszcze VAT, czyli kolejne 1,25 zł oraz opłaty paliwowe i emisyjne. „E-petrol” zakłada, że średnia marża na oleju napędowym to w tym momencie 6 groszy na litrze. Natomiast podkreślam, że jest to zdanie fachowców „e-petrol”. Do konkretów przejdę za moment.

Litr samego autogazu kosztuje aktualnie zaledwie 1,72 zł. I znów – cena samego paliwa w cenie, którą płacimy później na stacjach, stanowi nieco ponad 50%. Cała reszta to VAT stanowiący 0,58 zł, akcyza, czyli kolejnych 37 groszy oraz marża stacji paliw. I tutaj mamy pewnego rodzaju ciekawostkę, bowiem według „e-petrol” marża wynosi tu aż 30 groszy. Czyli stacja paliw zarabia aż 30 groszy na litrze sprzedanego autogazu. Sami odpowiedzcie sobie na pytanie, czy jest to sporo, czy jednak niewiele?

benzyna diesel cena paliw paliwo
Pixabay

Ile tak naprawdę wynosi marża?

Zupełnie inne zdanie na temat marży ma portal „reflex.com.pl”. Według ich analityków marża w przypadku benzyny wynosi teraz 29 groszy, zaś w przypadku diesla aż 36 groszy. Komu bardziej wierzycie? Odpowiedź na to pytanie pozostawiam wam samym. Jedno jest pewne – samo paliwo to „pikuś”. Ale wszystkie dodatkowe podatki, opłaty i marże… to one wpływają na to, że na stacjach jest tak drogo. Nie mówmy nawet o tym, ile stanowi VAT, czy akcyza. Ale wystarczy odjąć sobie marże stacji… i nagle mamy zupełnie inne, o wiele bardziej akceptowalne ceny paliw.

Przeczytaj również