PiS stracił władzę? Co dalej z 500 plus? Świadczenie zostanie odebrane? Co mówią liderzy opozycji?

Co dalej z 500 plus? Nie mam wątpliwości co do tego, że takie pytanie zadaje sobie większość osób po tym, jak zobaczyli wczoraj pierwsze, sondażowe wyniki wyborów. Wynika z nich, że Prawo i Sprawiedliwość może utracić władzę. Jeśli wyniki wyborów się potwierdzą, władzę będzie mogła objąć koalicja złożona z Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi oraz Lewicy. Co to oznacza dla najpopularniejszego świadczenia?

PiS stracił władzę? Co dalej z 500 plus? Świadczenie zostanie odebrane? Co mówią liderzy opozycji?
Podaj dalej

Czy nowa władza anuluje 500 plus?

Wczoraj o godzinie 21:00 pojawiły się pierwsze, sondażowe wyniki wyborów. Największym zaskoczeniem – jak najbardziej pozytywnym – jest frekwencja, która wyniosła 72,9%. Jak z kolei przedstawiają się wyniki? Według exit poll firmy Ipsos na najwięcej, bo 36,8% głosów liczyć mogło Prawo i Sprawiedliwość. Z 31,6% drugie miejsce miała zająć Koalicja Obywatelska. Na Trzecią Drogę swój głos miało oddać 13% obywateli, na Lewicę 8,6% zaś na Konfederację 6,2%. Co to oznacza?

wybory 500 plus
fot. freepik

Przede wszystkim należy po raz kolejny podkreślić, że to sondażowe wyniki, które nie znalazły jeszcze potwierdzenia w wynikach oficjalnych. Natomiast jeśli one by się rzeczywiście potwierdziły, to owszem, PiS wygrał kolejne wybory… ale mógł jednocześnie stracić władzę. Z tego bowiem wynikałoby, że Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga oraz Lewica mogłyby stworzyć koalicję, która miałaby większość. Zresztą wczoraj temat tej potencjalnej koalicji był już głośno poruszany.

Wiele osób automatycznie zastanawia się – co teraz z wszystkimi świadczeniami? Nie jest to do końca zrozumiałe, natomiast są osoby, dla których właśnie różnego rodzaju dodatki od państwa są najważniejsze. Oni od wczorajszego wieczora zastanawiają się, co teraz? Co, jeśli te wyniki się potwierdzą i w Polsce dojdzie do zmiany władzy? Czy 500 plus zostanie utrzymane? Czy zmieni się zgodnie z planem w 800 plus? Co na ten temat twierdzi opozycja, która może objąć władzę?

Co dalej?

Program 500 plus był flagowym programem Prawa i Sprawiedliwości przed wyborami w 2015 roku. A więc co teraz? W trakcie kampanii wyborczej Koalicja Obywatelska podkreśliła, że popiera nie tylko utrzymanie programu, ale również jego waloryzację do 800 zł. Politycy przekonywali, że wszystko, co zostało im dane, nie zostanie im odebrane. Podobnego zdania jest Lewica i również ona popiera waloryzację… a nawet cały mechanizm waloryzacyjny, który zwiększałby co jakiś czas kwotę świadczenia.

Jeśli chodzi o Trzecią Drogę, to i tutaj nie ma większych wątpliwości odnośnie tego, że 500 plus zostanie utrzymane w mocy. Nie do końca jasny jest stosunek wobec waloryzacji do 800 zł od stycznia, natomiast… to wcale nie musi być problemem. Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga oraz Lewica będą musiały przemawiać jednym głosem, jeśli chcą wspólnie rządzić. Jeśli zatem wola pozostałych koalicjantów będzie przemawiać za zwiększeniem świadczenia, to mam wrażenie, że i Trzecia Droga bez większego problemu się na to zgodzi.

Nie ma się czego obawiać?

Moim zdaniem w pewnym sensie ucina to dyskusję na temat tego, czy świadczenie zostanie utrzymane, czy zlikwidowane. Wszystko wskazuje na to, że koalicja, która może stworzyć rząd, jest co do tego tematu zgodna. Oczywiście jeszcze raz podkreślam, są to wyniki sondażowe. Oficjalnych wyników jeszcze nie ma i prawdopodobnie nie poznamy ich dzisiaj. Natomiast z dużą dozą prawdopodobieństwa można stwierdzić, że w naszym kraju może zmienić się władza.

Przeczytaj również