Miasto z zakazem wjazdu dla większości osób. Nikt z was prawdopodobnie nigdy się tam nie dostanie

Wyobrażacie sobie miasto, do którego większość osób żyjących na ziemi nie ma wstępu? Trudno to sobie wyobrazić, ale coś takiego rzeczywiście występuje. Najsłynniejszym przykładem takiego miasta jest Mekka. Jest to jedno z największych miast w Arabii Saudyjskiej. Do środka nie dostanie się nikt, kto nie jest muzułmaninem. Dlaczego? Co tak istotnego znajduje się za murami miasta?

Miasto z zakazem wjazdu dla większości osób. Nikt z was prawdopodobnie nigdy się tam nie dostanie
Podaj dalej

Miasto tylko dla wybranych

W miniony weekend odbyło się Grand Prix Formuły 1 w Arabii Saudyjskiej. Najlepsi kierowcy świata zawitali wówczas do Dżuddy nad Morzem Czerwonym. Weekend wyścigowy był przesunięty o jeden dzień – oznacza to, że wyścig nie odbył się tradycyjnie w niedzielę, a w sobotę. Kwalifikacje nie odbyły się tradycyjnie w sobotę, a w piątek – i tak dalej. Skąd taka zmiana? A no stąd, że Arabia Saudyjska to bardzo religijny kraj. A tak się akurat składało, że na niedzielę przypadał początek ramadanu. Stąd prośba wystosowana do F1, aby zmienić termin, a w zasadzie, to przesunąć grand prix o jeden dzień.

Mekka miasto z zakazem wstępu
Obraz GLady z Pixabay

Ramadan to dla muzułmanów bardzo ważny okres. Post jest jednym z pięciu filarów wiary. W trakcie ramadanu muzułmanin musi powstrzymywać się m.in. od jedzenia i picia od wschodu do zachodu słońca. Musi robić to niemal każdy, z małymi wyjątkami, jak chociażby kobiety w ciąży, kobiety karmiące, czy małe dzieci. Co do samych filarów wiary, to jak już wspominałem, jest ich pięć. Oprócz postu są to wyznanie wiary, modlitwa, jałmużna oraz… pielgrzymka. A dokładniej, pielgrzymka do Mekki.

Mekka, czyli centrum świata islamu

Mekka to najważniejsze miasto islamu i jego centrum religijne. Jest tak istotne, że pielgrzymka do tego miejsca jest filarem wiary. Tak istotne, że modlący się pięć razy dziennie muzułmanie zawsze mają twarz zwróconą w stronę Mekki. Sama pielgrzymka ma w islamie trzy wydania. Zijara, czyli pielgrzymka do grobów świętych, m.in. do Medyny, gdzie znajduje się grób Mahometa, to pierwsze z nich. Natomiast jest też umra i hadżdż. Obie odbywane są do Mekki. Z tym, że umra jest „mniejszą”, a hadżdż „większą”, bądź też „pełną” i jest obowiązkowa dla każdego muzułmanina.

Mekka miasto z zakazem wstępu
Obraz GLady z Pixabay

Zaczęliśmy od Formuły 1 w Dżuddzie. To miasto zazwyczaj jest dla pielgrzymów lotniskiem docelowym. Stamtąd pozostaje już tylko godzina drogi do Mekki. Ale dlaczego Mekka? Dlaczego akurat to miasto jest święte? Miasto to ma być miejscem narodzin Mahometa, a także miejscem, w którym dochodziło do objawień. Jeśli Mekka to najważniejsze miejsce na ziemi dla muzułmanów, to najważniejszym miejscem w samej Mekce jest… Al-Kaba, czyli świątynia i święty meczet. Najważniejsze święte miejsce dla wyznawców tej religii. W samej Al-Kabie najważniejszy jest jeden punkt – hadżar, czyli czarny kamień. Miał być to kamień zesłany z nieba…

Nie masz tam wstępu. No chyba, że…

Oczywiście tak naprawdę nie wiadomo czym jest sam hadżar, bo ze względu na znaczenie religijne nie pozwolono na jego badania. To właśnie Al-Kaba, a dokładniej sam kamień jest celem pielgrzymek. Jeśli ktoś z was sobie pomyślał, że fajnie by było zwiedzić takie miejsce, chociażby turystycznie, to mam złą wiadomość. Nie ma na to szans. Do Mekki wstęp mają wyłącznie muzułmanie. Dla każdego wyznawcy innej wiary jest to miejsce zamknięte i nie można się tam dostać żadną z dróg – czy to powietrzną, czy też lądową. Jeśli „innowierca” zostanie przyłapany na obecności w mieście, grozi mu deportacja oraz ogromna grzywna.

Mekka miasto z zakazem wstępu
Obraz ekrem z Pixabay

Słyszeliście o jakimś innym mieście z pozwoleniem na wjazd tylko dla wybranych? Jeśli na świecie takie są, to jest ich bardzo mało. Na tyle mało, że większość osób nie ma o tym pojęcia. Co sądzicie o takim pomyśle i zamknięciu miasta dla wyznawców innych religii?

Zdjęcie wyróżniające: Obraz GLady z Pixabay

Przeczytaj również