Benzyna za 5,68 zł a diesel za 5,69 zł. Takie promocyjne ceny w Polsce! Jak skorzystać z przeceny?

Benzyna kosztuje aktualnie w Polsce średnio 5,68 zł a diesel 5,69 zł. Tak, dobrze widzicie – to jest aktualny tekst. A zatem – w jaki sposób skorzystać z takiej ceny i w jaki sposób zatankować poniżej 6 zł za litr?

Benzyna za 5,68 zł a diesel za 5,69 zł. Takie promocyjne ceny w Polsce! Jak skorzystać z przeceny?
Podaj dalej

Cena paliwa na stacji to połączenie wielu różnych czynników. Cena paliwa to tylko jedna część. Oprócz niej są wszystkie podatku, jak np. VAT, akcyza, opłata paliwowa, opłata emisyjna, no i oczywiście marża detaliczna stacji – o ile taka występuje, bo w ostatnich miesiącach nie jest to do końca takie oczywiste. A zatem ile kosztują benzyna i diesel – samo paliw, w cenie łącznej paliwa, którą płacimy na stacji?

benzyna diesel ceny paliw vat
fot. freepik.com – feepikcontributorthailand

Jeśli chodzi o benzynę, to samo paliwo stanowi aktualnie 71,5% ceny na stacji – to daje 5,68 zł. Drugi składnik ceny to akcyza, która wynosi 17,8%, czyli przekłada się na 1,41 zł. Trzeci „filar” ceny to VAT, który wynosi 0,59 zł. Opłata paliwowa, emisyjna i marża są marginalne – łącznie wynoszą ledwie 0,26 zł.

Złe wiadomości dla kierowców. Diesel już jest droższy, niż benzyna. Jakie będą ceny paliw w przyszłym tygodniu?

Jeśli zaś chodzi o diesel, to samo paliwo stanowi w tym przypadku 73,2% ceny na stacjach – to przekłada się na 5,69 zł. Swoją drogą tutaj mamy kolejne potwierdzenie, że diesel jest już droższy, od benzyny… Akcyza stanowi 14,2%, co daje 1,10 zł, zaś VAT to średnio 7,3%, co przekłada się na 0,57 zł. Zauważyliście ciekawą zależność?

Kup teraz – opony w mega promocji!

Zarówno jeden, jak i drugi rodzaj paliwa kosztują niemal tyle samo – różnica 1 grosza. VAT też jest niemal identyczny – różnica 2 groszy. Jedynym, co jeszcze w tym tygodniu robiło różnicę, była… akcyza. W przypadku benzyny była o 31 groszy większa. I to odzwierciedlało się na cenach paliw. Mówię w czasie przeszłym, bo w przyszłym tygodniu olej napędowy dobije cenom benzyny na stacjach.

Przeczytaj również