Z praw ekonomii wiadomo, że im na coś jest większy popyt, przy jednoczesnej stałej podaży, to cena tego dobra rośnie. Widać było to, chociażby w lutym bieżącego roku, gdzie wzrost zainteresowania paliwem, wywołany paniką z powodu wojny na Ukrainie mocno podbił jej ceny. Całkiem naturalne jest również to, że wspomniane ceny pozostały na wysokim poziomie.
Jeśli klient chce kupić drożej
Gdy ustalamy jakąś cenę za usługę lub produkt i okazuje się, że są na to klienci, mamy powody do zadowolenia. Bardzo często wycena wraz z rozwojem firmy, może się zmieniać. Jeśli podnosimy cenę o kilkadziesiąt procent i ciągle przychodzą do nas osoby, które kupowały też taniej, skrajnie lekkomyślnym posunięciem jest obniżenie tej ceny, skoro możemy zarabiać więcej. W pewien sposób to klient jest szefem dla właściciela firmy i to zachowania konsumentów kształtują ceny. Decyzje zakupowe mogą być stymulowane sztucznie lub wynikać z określonej potrzeby.
Obawa przed globalną recesją
Wielu ekspertów obawia się globalnej recesji i powrotu wyzwań związanych z koronawirusem na jesień tego roku. Nieformalnie w wielu krajach można zauważyć spowolnienie w gospodarkach, jednak jeszcze nie mówimy o poważnych problemach. I tutaj należy wrócić do początku artykułu. Recesja spowoduje, że ludzie przez pewien okres, w przeszłości było to średnio od roku do trzech lat, mniej konsumują. W związku z tym przy takiej samej podaży ropy naftowej będzie mniejszy popyt. To powinno obniżyć jej ceny na światowych rynkach i za jakiś czas przełożyć się również na kwoty wyświetlane na pylonach reklamowych stacji.
Wtedy ceny paliw będą niższe, ale nie niskie?
Mimo takich praw ekonomicznych i logicznego prawdopodobieństwa niższej wyceny baryłki ropy naftowej na światowych rynkach musimy mieć jednak świadomość, że ceny paliw nie będą niskie. Trudno sobie wyobrazić, że wrócimy do poziomu około czterech, pięciu złotych za litr przy obecnym poziomie inflacji i innych wyzwań gospodarczych w Europie. Dlatego pomimo ewentualnego kryzysu gospodarczego cena za litr paliwa raczej spadnie nieznacznie.