Nasz kraj ma bardzo burzliwą historię i dopiero od kilku dekad możemy budować swoją tożsamość na nowo. Dlatego z jednej strony porównujemy się do krajów starej unii. Mamy kompleks względem nich, a z drugiej strony coraz mniej różni nas od zamożnego Zachodu. W tym rankingu Polska wyprzedza Hiszpanię. Jednak, czy nasza lokata jest powodem do dumy?
Polska wyprzedza Hiszpanię
Półwysep Iberyjski jest bardzo popularnym kierunkiem na wakacje. Od wielu lat Hiszpania znajduje się w ścisłej czołówce, jeśli chodzi o wypoczynek. Polacy doceniają tam pogodę, zabytki i mentalność Hiszpanów. Jednak okazuje się, że w rankingu najszczęśliwszych krajów świata Polska uplasowała się przed Hiszpanią. Może wydawać się to mało prawdopodobne, ponieważ ciepły klimat, przyroda i fantastyczne widoki przyciągają Polaków do kraju toreadorów. Tymczasem jest zupełnie inaczej.
W tym rankingu jesteśmy na dalekiej pozycji
Na szczególną uwagę zasługuje pozycja Polski, która w najnowszym wydaniu raportu zajmuje 35. miejsce, umieszczając się między Estonią a Hiszpanią. Jest to wynik, który pozwala na refleksję nad kondycją społeczną i ekonomiczną w naszym kraju. Analizując czynniki, takie jak wsparcie społeczne, swoboda podejmowania decyzji życiowych, poziom szczodrości oraz percepcja korupcji, można dostrzec obszary, w których Polska ma jeszcze pole do poprawy.
Ranking wśród sąsiadów
Spojrzenie na sąsiadów Polski w rankingu również dostarcza interesujących obserwacji. Kraje Europy Środkowej i Bałkanów, takie jak Czechy, Litwa czy Słowenia, zajmują pozycje znacząco wyżej niż Polska. Co ciekawe, w rankingu zauważalna jest „postępująca zbieżność” między różnymi częściami Europy. To może wskazywać na zmiany społeczno-ekonomiczne zachodzące na kontynencie.
Finlandia najszczęśliwszym państwem
Siódmy rok z rzędu Finlandia triumfuje i zachowuje tytuł najszczęśliwszego kraju świata według „World Happiness Report” ONZ. Ranking, który jest rozwinięciem globalnej analizy satysfakcji i dobrobytu. Bazuje na skomplikowanym zestawie kryteriów, takich jak PKB na głowę mieszkańca czy długość życia w zdrowiu.
Skupiając się na liderze rankingu, warto zastanowić się, co dokładnie sprawia, że Finlandia od lat niezmiennie cieszy się mianem najszczęśliwszego kraju świata? Finowie wydają się mieć receptę na szczęśliwe życie, którą warto bliżej przeanalizować. Zdaniem ekspertów, kluczowe aspekty to bliskość natury, zrównoważone życie między obowiązkami zawodowymi a czasem wolnym, a także zaufanie do instytucji publicznych i niski poziom korupcji.
źródło: ww.un.org