TEXIT - czy niepodległość Teksasu jest możliwa?

Kilka lat temu polityczny świat żył Brexitem, jednak dzisiaj coraz głośniej przebija się TEXIT. Czy opuszczenie przez Teksas Stanów Zjednoczonych Ameryki jest w ogóle możliwe?

TEXIT – czy niepodległość Teksasu jest możliwa?
Podaj dalej

W 2024 roku przez pierwszy miesiąc na świecie zdarzyło się bardzo wiele. Przed wyborami w Stanach Zjednoczonych powracają ruchy secesyjne. Czy z powodu kryzysu migracyjnego i sprzeciwu wobec polityki Joe Bidena dojdzie do zmian na mapach? Teksas od wielu lat wspomina o chęci odłączenia się od USA, ponieważ zdaje sobie sprawę, że może być samodzielnie funkcjonującym państwem.

„Lone Star State” – Teksas

Stan Teksas, znany jako „Lone Star State,” od dawna wspomina o niepodległości.  Ostatnie wydarzenia, takie jak decyzja Sądu Najwyższego, pozwalająca urzędnikom federalnym usunąć część drutu kolczastego, który Teksas postawił na granicy z Meksykiem, wywołały nowe wezwania do ogłoszenia niepodległości, w ruchu nazwanym „Texit.”

Drut kolczasty w Teksasie jest skutecznym środkiem odstraszającym przed nielegalnymi przekroczeniami granicy. Niestety polityka Joe Bidena zachęca do tego. Będę nadal bronić konstytucyjnej władzy Teksasu do zabezpieczenia granicy i zapobiegania niszczeniu naszej własności przez administrację Bidena” – powiedział Abbott. Drut kolczasty został zainstalowany na jego polecenie jako kluczowy element jego wysiłków w kontrolowaniu nielegalnej imigracji.

Ruch Texit

De facto lider ruchu Texit – Daniel Miller, pamięta, jakby to było wczoraj, kiedy doszedł do wniosku, że Teksas powinien opuścić Stany Zjednoczone. Było to w sobotę, 24 sierpnia 1996 roku, około godziny 14:00, w hotelowym holu w miasteczku Tyler na wschodnim obszarze Teksasu. Miller porównuje ten moment do Williama Travisa, w Alamo, krótko przed tym, jak zostało zdobyte przez meksykańskie wojsko w 1836 roku. To słynne oblężenie doprowadziło do powstania Republiki Teksasu, niepodległego państwa przez dziewięć lat, zanim dołączyło do Unii Amerykańskiej w 1845 roku. Miller, obecnie 50-letni i prezes Ruchu Narodowego Teksasu (TNM), ma nadzieję odwrócić ten proces.

Niepodległość Teksasu z przeszkodami

Mimo zwiększonego wsparcia ruch napotkał kilka przeciwności, zwłaszcza niepowodzenie w referendum w sprawie secesji Teksasu w zbliżających się prawyoborach Partii Republikańskiej. Krytycy nazwali także tę krucjatę za niepodległość fantazją, która nie ma szans na sukces, przynajmniej w sposób pokojowy. To jednak nie odstraszyło Millera, który jest przekonany o ostatecznym sukcesie swojej kampanii.

Secesyjna kampania Teksasu

Secesyjna kampania Teksasu skierowała się także w stronę legislacji, gdy ówczesny przedstawiciel stanu Teksas, Bryan Slaton, w marcu 2023 roku przedstawił projekt ustawy wzywający do referendum w sprawie „badania możliwości niepodległości Teksasu”, choć nie udało się go przeprowadzić przez komitet ds. spraw stanowych legislatur.

Te działania skłoniły do wzrostu zainteresowania tym, co by się stało, gdyby Teksas faktycznie zagłosował za zostaniem niepodległą republiką. W wywiadzie dla Newsweek, Miller z TNM argumentował, że Texit jest antidotum na nieskuteczny federalny system.

Jak może wyglądać Texit?

Jak Wyglądałby Niepodległy Teksas? Miller wyobraża sobie, że po udanym referendum w sprawie niepodległości, rozpoczęłaby się proces negocjacji między Austin a Waszyngtonem.  Zakończyłby się on dwoma niepodległymi, ale blisko powiązanymi krajami.

Na swojej stronie internetowej TNM argumentuje, że niepodległy Teksas początkowo powinien nadal używać dolara amerykańskiego, aby zapewnić „stabilność ekonomiczną”, co oznaczałoby, że stopy procentowe nadal byłyby kontrolowane przez Rezerwę Federalną. W dłuższej perspektywie czasowej domagają się, aby Teksas szukał „negocjowanego zjednoczenia walutowego z Stanami Zjednoczonymi”, podobnego do euro, które jest walutą 20 krajów europejskich. Jeśli to nie jest dostępne, „Teksas będzie chciał zastanowić się nad wprowadzeniem własnej waluty tak szybko, jak to możliwe.”

Niepodległa armia Teksasu

Według Millera TNM chce, aby „Stany Zjednoczone i Teksas utrzymywały płynny przepływ ludzi i towarów między nimi” w razie podziału. Na swojej stronie internetowej grupa wskazuje na stosunki Stanów Zjednoczonych z Meksykiem jako wzór i stwierdza, że Teksas „łatwo zakwalifikowałby się” do amerykańskiego federalnego programu Visa Waiver, który pozwala obywatelom z 41 krajów na wjazd do Stanów Zjednoczonych na 90 dni bez wymaganej wizy.

Kłopoty USA - należy spodziewać się najgorszego?
fot. pixabay.com

Texit – czyli niepodległość Teksasu jest możliwa?

Odpowiedź na to pytanie jest trudna. W teorii Texit jest możliwy, jednak do przeprowadzenia procesu wyjścia ze Stanów Zjednoczonych potrzebna jest wspólna wola polityczna Teksasu i USA. Obecnie jest to raczej temat podnoszony na potrzeby kampanii wyborczej. Wątek nielegalnej emigracji do Ameryki powraca. Dlatego zwolennicy m.in. Donalda Trumpa z pewnością podniosą ten wątek w dyskusji. Choć zdają sobie sprawę, że ewentualny proces ugrzęźnie w machinie przepisów i ma niewielkie szanse na powodzenie.

źródło: Newsweek.

Przeczytaj również