Strajki w transporcie publicznym

Niepokoje społeczne i strajki dotykają wiele krajów Unii Europejskiej. Poza Polską również u naszych zachodnich sąsiadów przewiduje się utrudnienia.

Strajki w transporcie publicznym
Podaj dalej

W większości przypadków, aby strajk był w jakikolwiek sposób skuteczny, musi on mieć wpływ na funkcjonowanie większej ilości ludzi. Dlatego najtrudniejsze dla mieszkańców są protesty paraliżujące kluczowe sektory gospodarki.

Kumulacja strajków w Niemczech

W ostatnim czasie Niemcy stanęły w obliczu serii strajków, które sparaliżowały kluczowe sektory gospodarki, w tym transport publiczny. Związek zawodowy Verdi ogłosił nową falę strajków w całym kraju. Mają one trwać od poniedziałku do soboty, 2 marca. To drugi taki przypadek w tym miesiącu, co zwiększa presję na pracodawców w sporze dotyczącym wynagrodzeń i warunków pracy.

Zapowiedziano, że w poszczególnych landach strajki będą miały miejsce w różnych dniach tego okresu. Głównie całodniowe i zazwyczaj trwające kilka dni. Główny dzień strajku zaplanowano na 1 marca, co zbiega się z dniem protestów zorganizowanych przez niemiecką filię ruchu Piątki dla Przyszłości.

Niemcy już doświadczyły tego na początku lutego

Podobny strajk na początku lutego sparaliżował publiczny transport w wielu częściach Niemiec. Największa gospodarka Europy doświadcza szeregu strajków. Wpływają one na podróże lotnicze i kolejowe, jako że pracownicy tych branż dotknięci są utrzymującą się wysoką inflacją. Naciskają na pracodawców o wyższe wynagrodzenia.

Negocjacje płacowe z pracodawcami transportu publicznego utknęły w martwym punkcie we wszystkich landach. Jak informuje Verdi, który negocjuje w imieniu około 90 000 pracowników z ponad 130 przedsiębiorstw komunalnych. Berliński operator transportu publicznego BVG nazwał strajk „niepotrzebnym i całkowicie przesadzonym”. „Tam, gdzie są jeszcze różnice, mówimy: możemy je rozwiązać tylko przy stole negocjacyjnym” – stwierdzono w oświadczeniu.

Jakie są postulaty strajków?

W centrum negocjacji znajduje się poprawa warunków pracy, w tym zmniejszenie tygodniowego czasu pracy i zwiększenie wymiaru urlopu. To świadczy o rosnącym napięciu między pracownikami a pracodawcami w kontekście utrzymującej się wysokiej inflacji i zmieniających się oczekiwań co do jakości miejsca pracy.

branża transportowa kierowcy brak kierowców pracownicy ukraina
fot. pixabay

Strajk w Niemczech jest symptomem głębszych problemów gospodarczych i społecznych, z jakimi boryka się kraj i cała Europa. Rozwiązanie tych problemów wymaga nie tylko elastyczności ze strony pracodawców, ale i zrozumienia potrzeb pracowników. W najbliższych dniach obie strony będą musiały znaleźć wspólny język, aby uniknąć dalszych zakłóceń w funkcjonowaniu publicznego transportu, który jest krwiobiegiem gospodarki i codziennego życia milionów Niemców.

źródło: reuters.com

Przeczytaj również