Orlen zacznie produkcje biopaliw z oleju przesmażonego i zbóż! Co to oznacza dla Polaków?!

Biopaliwa w Unii Europejskiej zyskują coraz większą popularność. Orlen chce dołączyć do grona firm, które mają w ofercie takie produkty. Przesmażony olej z gastronomii, a także zboża mają być podstawą do tworzenia nowych paliw.

Orlen zacznie produkcje biopaliw z oleju przesmażonego i zbóż! Co to oznacza dla Polaków?!
Podaj dalej

Ekologiczny charakter paliw jest drogą, od której wydaje się, że nie ma alternatywy. Tego rodzaju produkty pojawiają się na stacjach w coraz większej liczbie państw. Chętnie sięgają po nie Szwedzi, Rumunii, Litwini, a także Stany Zjednoczone.

Benzyna E10 już od 2024 roku

Jak informuje prezes PKN Orlen, pierwsze znaczące zmiany w produkcji biopaliw pojawią się już w 2024 roku. Wtedy rozpocznie się wytwarzanie benzyny E10, która ma zawierać w sobie etanol powstały między innymi z buraków, pszenicy i rzepaku. Takie rozwiązania są już spotykane w państwach, które graniczą z Polską. Kwestią budzącą wątpliwości kierowców jest to, czy aby tankować benzynę E10, konieczne są modyfikacje w układzie paliwowym samochodów. Wiele wskazuje jednak na to, że praktycznie wszystkie pojazdy wyprodukowane po 2000 roku radzą sobie z pracą na takim rodzaju paliwa.

benzyna diesel paliwo ceny paliw lpg autogaz
fot. freepik.com – milachka

Orlen stworzy biodiesla

Ropa naftowa szczególnie w ostatnich miesiącach była bardzo nośnym tematem. Jej miejsce pochodzenia było tematem politycznych sporów i biznesowych rozgrywek. Wiele wskazuje na to, że część tych dylematów przestanie mieć znaczenie, ponieważ Orlen zamierza rozpocząć produkcję biodiesla. Paliwo ma powstać między innymi z olejów roślinnych lub oleju posmażalniczego. W skrócie składnikiem mają być uwodornione oleje roślinne – tak zwane HVO (Hydrotreated Vegetable Oil).

W ten sposób gastronomia pozbędzie się oleju, który obecnie ma status odpadu i musi być on odpowiednio składowany, a następnie utylizowany. W tym przypadku również silniki większości aut poruszających się po polskich drogach również powinny poradzić sobie z pracą na takim rodzaju paliwa.

diesel paliwo benzyna ceny paliw
fot. freepik

Aktualnie niewiele wiadomo, jak pozyskiwanie paliw z bardziej ekologicznych źródeł przełoży się na ich cenę przy dystrybutorze oraz, jak bardzo okażą się one podatne na wahania cen. Na te informacje musimy jeszcze poczekać.

źródło money.pl

Przeczytaj również