Niskie ceny paliw na stacjach mogą mieć negatywne konsekwencje?! Pojawiła się ciekawa koncepcja

Dzisiaj kierowcy w Polsce mają sporo przemyśleń na temat niskich cen paliw na stacjach. Można odnieść wrażenie, że jest to strategia, która ma pomóc w trakcie kampanii wyborczej. Być może też jest to świadoma decyzja biznesowa, aby pomóc polskim kierowcom w trudnych czasach. W grę wchodzi również inna motywacja, o której więcej można przeczytać poniżej.

Niskie ceny paliw na stacjach mogą mieć negatywne konsekwencje?! Pojawiła się ciekawa koncepcja
Podaj dalej

Ekonomia jest nauką, w której bilans powinien być dodatni, aby całe zaangażowanie miało sens. Jednak w ujęciu krótkoterminowym nie wszystko musi być opłacalne już na początku. Zwłaszcza gdy chcemy wprowadzić znaczące zmiany na polskim rynku stacji paliw.

Zaskakująca opinia prawna

Portal rp.pl zaskoczył opinią prawną, która rzuca nowe światło na kwestię cen paliw w Polsce. Czy to, co na pierwszy rzut oka wydaje się korzyścią dla konsumenta, może w rzeczywistości kryć za sobą ryzyko?

Maciej Bernatt i Marta Sznajder, czołowi eksperci z Centrum Studiów Antymonopolowych i Regulacyjnych Uniwersytetu Warszawskiego, sugerują, że za niskimi cenami paliw może kryć się strategia „drapieżnictwa cenowego”. W skrócie, chodzi o to, że dominujący gracz na rynku ustala ceny poniżej swoich kosztów, by wyeliminować konkurencję.

Koniec z niezależnymi stacjami paliw?

Ale dlaczego miałoby to dotyczyć polskiego giganta – PKN Orlen? Eksperci wskazują, że polityka cenowa Orlenu może wpływać na ceny w mniejszych, niezależnych stacjach paliw, których w Polsce jest ponad 1200.

Bernatt i Sznajder prezentują intrygującą tezę: Orlen, poprzez swoją dominację, może wpływać na ceny nawet na stacjach konkurencji. Dlaczego? Wiele firm sprzedających paliwo pod innymi markami zaopatruje się w Orlenie. Aby konkurować z cenami Orlenu, muszą obniżać swoje marże, co w dłuższej perspektywie może zagrażać ich rentowności. Jeśli to prawda, rynek stacji paliw w Polsce mógłby stać się mniej konkurencyjny.

benzyna diesel ceny paliw paliwo średnie wynagrodzenie średnia krajowa unia europejska polska
fot. freepik

Czas pokaże, jakie zmiany nas czekają

Świat idzie w stronę polityki dużych graczy, gdzie na rynku lub w danym sektorze kluczowe decyzje podejmuje duża grupa kapitałowa, a reszta musi się dostosować. Wydaje się, że taki kierunek wydarzy się również w Polsce. Niezależne stacje paliw mogą z czasem znikać, ponieważ przegrają z możliwościami dużych podmiotów na rynku.

źródło: cire.pl

Przeczytaj również