Inflacja w Polsce znowu w górę? Ekonomiści nie mają złudzeń

Inflacja w Polsce jest tematem ekonomicznych dyskusji. Eksperci przewidują kilka scenariuszy. Każdy z nich jest konsekwencją decyzji NBP. Czy w najbliższym czasie możemy spodziewać się stabilności w gospodarce?

Inflacja w Polsce znowu w górę? Ekonomiści nie mają złudzeń
Podaj dalej

W ostatnim czasie ekonomiczna sytuacja Polski stanęła w obliczu serii wyzwań. Najbardziej znaczącym wydaje się być problem inflacji. Decyzje Narodowego Banku Polskiego (NBP) dotyczące polityki pieniężnej, w tym kontrowersyjne obniżenie stóp procentowych w ubiegłym roku, wywołały szeroką debatę na temat ich wpływu na obecną i przyszłą kondycję ekonomiczną kraju.

Inflacja na rozdrożu

W świetle ostatnich prognoz ekonomistów z banku centralnego inflacja w Polsce w najbliższych miesiącach zbliży się do celu inflacyjnego NBP, który wynosi 2,5%. Jednakże długoterminowe perspektywy nie są już tak optymistyczne. Przewiduje się, że w przyszłości poziom inflacji utrzyma się na wyższym poziomie. Niezależnie od działań antyinflacyjnych podejmowanych przez rząd. Taka sytuacja stawia pod znakiem zapytania wcześniejsze decyzje Rady Polityki Pieniężnej (RPP) o utrzymaniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie, a także kwestionuje zasadność gwałtownych obniżek stóp w ubiegłym roku.

czynsz wynajem mieszkanie inflacja koszty koszt
fot. freepik.com – roman-

Kontrowersyjne obniżki stóp procentowych

W szczególności, obniżki stóp procentowych we wrześniu i październiku poprzedniego roku były szeroko dyskutowane ze względu na ich potencjalny wpływ na pobudzenie konsumpcji. Takie posunięcie ze strony NBP mogło przyczynić się do wzrostu inflacji. Prezes NBP, Adam Glapiński, bronił decyzji RPP. Twierdził, że bank centralny zrobił już wszystko, co w jego mocy, aby doprowadzić inflację do celu, mimo przeciwnych opinii wielu ekonomistów.

Cel inflacyjny wciąż odległy

Optymizm prezesa NBP nie znajduje jednak potwierdzenia w najnowszych prognozach Departamentu Analiz i Badań Ekonomicznych NBP. Prognozy te sugerują, że inflacja nie została opanowana w stopniu, na jaki można było liczyć. Szczególnie w aspekcie, który może być regulowany przez politykę pieniężną. Decyzje rządu dotyczące tarczy antyinflacyjnej mogą mieć krótkoterminowy wpływ na inflację, ale to polityka pieniężna powinna odgrywać kluczową rolę w średnim terminie.

Dylemat polityki pieniężnej

Analitycy NBP przedstawili dwa scenariusze rozwoju inflacji. Wskazali na złożoność sytuacji i trudność w przewidywaniu przyszłych tendencji. Te analizy dają również pewne wsparcie tym członkom RPP, którzy argumentują, że stopy procentowe w Polsce powinny być obecnie wyższe, by skuteczniej zwalczać inflację.

Fot: Freepik

Decyzja o obniżeniu stóp procentowych jesienią ubiegłego roku, choć miała na celu wsparcie gospodarki, teraz wydaje się kwestionowana w kontekście długoterminowej stabilności cen. Czy RPP zdecyduje się na zaostrzenie polityki pieniężnej, aby przeciwdziałać inflacji? Wydaje się, że jest to mało prawdopodobne w obliczu globalnych trendów obniżania stóp procentowych przez główne banki centralne. Taka decyzja mogłaby również wpłynąć na kurs złotego. A wycena polskiej waluty dodatkowo komplikuje sytuację ekonomiczną Polski.

W poszukiwaniu stabilności

W obliczu przedstawionych wyzwań Polska stoi przed trudnym zadaniem zrównoważenia potrzeby stymulowania gospodarki z koniecznością kontrolowania inflacji. Decyzje NBP i RPP w najbliższym czasie będą miały kluczowe znaczenie dla przyszłej stabilności ekonomicznej kraju. Odpowiednie dostosowanie polityki pieniężnej, uwzględniające zarówno krajowe, jak i globalne czynniki ekonomiczne, będzie niezbędne do osiągnięcia długoterminowego celu inflacyjnego i zapewnienia trwałego wzrostu gospodarczego w Polsce.

źródło: NBP

Przeczytaj również