To już pewne - wnioski o świadczenie z programu „Aktywny Rodzic” będzie można składać od 1 października

Na wczorajszym briefingu prasowym kierownictwo Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przedstawiło szczegóły wprowadzenia programu „Aktywny Rodzic”. Wnioski o nowe świadczenia będzie można składać do ZUS od 1 października 2024 r. W chwili obecnej dzieci, które mogą być objęte programem, jest 577 tysięcy.

To już pewne – wnioski o świadczenie z programu „Aktywny Rodzic” będzie można składać od 1 października
Podaj dalej

Dziemianowicz-Bąk: Rodzina i praca – to idzie w parze!

Prezydent Andrzej Duda wczoraj podpisał przygotowaną przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka – program „Aktywny Rodzic”. Dzięki tej ustawie rodzicom małych dzieci łatwiej będzie łączyć życie rodzinne i zawodowe. Dając rodzicom wsparcie i wybór wzmacniamy polskie rodziny.

Program Aktywny Rodzic obejmuje wsparciem wszystkie małe dzieci i wszystkie rodziny takich dzieci. To ogromne osiągnięcie, z którego jestem niezwykle dumna i cieszę się, że podpis prezydenta pozwala nam na rozpoczęcie kolejnych kroków implementacji tego programu, tak, aby już wkrótce te środki mogły trafić do rodziców. Wnioski o wypłatę z programu Aktywny Rodzic będzie można składać już od 1 października. Pracujemy teraz nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem – powiedziała Ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podczas konferencji.

Priorytetem Ministerstwa Rodziny jest umożliwienie i zachęcenie do aktywności zawodowej rodziców. Chodzi o mamy i ojców dzieci w wieku od 12. do 35. miesiąca życia. Wszystko po to aby mogli powrócić lub wejść na rynek pracy po przerwie związanej z opieką nad małym dzieckiem. Obecnie rodzice, najczęściej matki, po urodzeniu dziecka muszą wybierać między życiem rodzinnym a zawodowym.

Program Aktywny Rodzic ma być kompleksową odpowiedzią na współczesne wyzwania związane z demografią, rynkiem pracy i usługami opiekuńczymi. To projekt kierowany do setek tysięcy polskich matek i ojców chcących łączyć aktywność zawodową z zapewnieniem opieki dzieciom.

Przeczytaj również