ZEA zainteresowane atomem. Szansa dla Polski?

Energia atomowa jest jednym z najrozsądniejszych źródeł prądu. ZEA rozumieją, że bez tego trudno wypracować odpowiednią pozycję na świecie. Dlatego składa propozycje międzynarodowej współpracy. Czy jest to szansa dla Polski?

ZEA zainteresowane atomem. Szansa dla Polski?
Podaj dalej

Zjednoczone Emiraty Arabskie są znane przede wszystkim z produkcji ropy naftowej. Jednak ten potentat paliw konwencjonalnych chce osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku. Dlatego inwestuje w elektrownie jądrowe. Poza tym Emiraty są zainteresowane nawiązywaniem międzynarodowej współpracy.

ENEC ma światowe ambicje

W kontekście tych wyzwań, ambitne plany Emirates Nuclear Energy Company (ENEC) z Zjednoczonych Emiratów Arabskich rzucają nowe światło na możliwości współpracy i rozwoju technologii jądrowych w Europie, w tym w Polsce. Zgodnie z informacjami agencji Reuters, ENEC ma na celu stać się międzynarodową firmą energetyczną poprzez nabywanie mniejszościowych udziałów w projektach związanych z energetyką jądrową w Europie i Wielkiej Brytanii.

elektrownia

ZEA i Polska ramię w ramię?

ENEC podkreśla swoje zainteresowanie współpracą w zakresie nowych technologii nuklearnych oraz innych form czystej energii, takich jak wodór. Ta inicjatywa może być szczególnie atrakcyjna dla Polski, która szuka sposobów na dywersyfikację swoich źródeł energii i zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego.

Budowa bloków atomowych, a przyszłość Polski

Założona w grudniu 2009 roku, ENEC jest właścicielem i operatorem pierwszej elektrowni jądrowej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich – Barakah. Doświadczenia ENEC w budowie i eksploatacji instalacji jądrowych mogą stanowić cenny wkład w realizację polskich ambicji atomowych.

Inwestycje ENEC w Europie mogą więc stanowić ważny element układanki w strategii energetycznej Polski. Współpraca z doświadczonym partnerem z sektora jądrowego mogłaby nie tylko przyspieszyć realizację polskiego programu jądrowego. Również wzmocnić pozycję Polski jako lidera transformacji energetycznej w regionie.

źródło: www.reuters.com 

Przeczytaj również