Nowe wytyczne w UE. Plastik coraz bardziej eliminowany z życia
Parlament Europejski zdecydował, że wprowadzi nowe zakazy związane z plastikiem. Od 2030 roku wejdzie w życie m.in. zakaz pakowania w folię owoców i warzyw w supermarketach, małych opakowań keczupu i musztard w restauracjach czy minibutelek szamponu w hotelach. Mowa tak naprawdę o wszystkich opakowaniach, które są jednorazowego użytku. A jak wiadomo jest ich w naszym życiu codziennym pełno.
Porozumienie, jakie wypracowano musi zostać jeszcze oficjalne zatwierdzone, ale wydaje się być to czystą formalnością. Niestety, choć recykling ma się coraz lepiej, to jednak produkcja plastiku i tak przerasta coraz lepsze wskaźniki. To oznacza, że zwłaszcza przed nami samymi wciąż bardzo dużo pracy, aby selektywnie zarządzać odpadami. Istotną rolę w tym wszystkim muszą odegrać również producenci, aby ograniczyć nadmiar tego typu odpadów.
Dużą rolę w walce z nadmierną ilością produkcji zbędnego plastiku odegrają państwa. Ich zadaniem będzie zapewnienie selektywnej zbiórki co najmniej 90 procent rocznie jednorazowych plastikowych butelek i metalowych pojemników na napoje. Aby osiągnąć ten cel, muszą wdrożyć systemy zwrotu kaucji dla tych formatów opakowań. W Polsce już w tym temacie toczone są odpowiednie prace.
Można zatem spodziewać się, że woda mineralna i inne tego typu produkty znacząco zdrożeją. Oczywiście cześć pieniędzy będzie można odzyskać, jeżeli zachowamy puste plastikowe butelki i później zwrócimy je do sklepu. Na razie wszyscy pracują nad tym, aby ten system nie był kłopotliwy dla żadnego sklepu i żadnego miejsca, które będzie zobowiązane do tego typu przyjęć ”niechcianego” towaru.