Fundusze europejskie dla Polski odblokowane. To blisko 600 miliardów złotych

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała rychłe odblokowanie Funduszy Europejskich dla Polski. To w sumie blisko 600 mld zł z Polityki Spójności i Krajowego Planu Odbudowy, które pobudzą polską gospodarkę i inwestycje.

Fundusze europejskie dla Polski odblokowane. To blisko 600 miliardów złotych
Podaj dalej

Jak poinformowało MFiPR, fundusze te przyspieszą prace w wielu obszarach. Pomogą doprowadzić do końca m.in. takie projekty jak zielona i cyfrowa transformacja w gospodarce, zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego dla ludzi i biznesu, innowacyjność i wykorzystanie nowoczesnych technologii.

137 mld Euro dla Polski

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wraz z premierem Belgii Alexandrem De Croo przebywali w miniony piątek z jednodniową wizytą w Polsce. Szefowa Komisji i premier Belgii rozmawiali z premierem Donaldem Tuskiem. Decyzję w sprawie odblokowania środków dla Polski Ursula von der Leyen ogłosiła podczas wspólnego oświadczenia dla mediów z premierem Tuskiem i premierem Belgii .

Te decyzje uwolnią do 137 mld euro dla Polski. Pochodzą z Funduszu Odbudowy i funduszy Polityki Spójności. Zostanie to zagwarantowane poprzez urząd Prokuratora Europejskiego. Jest to wspaniała wiadomość dla Europy i Polski – powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

To efekt bardzo ciężkiej, wytężonej pracy całego rządu, na czele z premierem Donaldem Tuskiem, Ministrem Sprawiedliwości, jak i Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. To także efekt ciężkiej, wytężonej pracy urzędników, którzy negocjowali bardzo trudne dokumenty i sporne kwestie z Komisją Europejską, tak aby te pieniądze mogły jak najszybciej trafić do Polaków i byśmy jak najszybciej mogli inwestować w Polsce środki z KPO i Funduszy Europejskich – powiedział wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jan Szyszko na konferencji prasowej w MFiPR.

Wiceminister Jan Szyszko podkreślił, że przed polskim rządem stoi teraz wytężona praca, a jej efektem ma być wyrównanie szans rozwojowych w Polsce.

Dzisiaj kod pocztowy, pod którym mieszkamy, ma zbyt duże znaczenie i wpływ na jakość życia. Celem inwestycji z Krajowego Planu Odbudowy i Funduszy Europejskich jest to, aby kod pocztowy był po prostu kodem pocztowym. By szanse były równe dla wszystkich mieszkańców Polski, niezależnie od tego, czy mieszkają w wielkim mieście, miasteczku czy na terenach wiejskich. To będziemy się stali robić przez najbliższe lata – mówił wiceminister MFiPR.

Rekordowe środki dla Polski z Polityki Spójności

Polska otrzyma z Polityki Spójności na lata 2021-2027 ponad 340 mld zł (76 mld euro). Jest to największy budżet z polityki spójności spośród państw Unii Europejskiej. Środki zostały rozdzielone na programy krajowe oraz regionalne. Pieniądze będą przeznaczone na wyrównanie szans rozwojowych między Polską a innymi państwami UE, a także rozwój wszystkich regionów naszego kraju.

Pierwsza płatność z KPO

W grudniu ubiegłego roku Polska wysłała do Komisji Europejskiej wniosek o pierwszą płatność z Krajowego Planu Odbudowy. Formalna zgoda Komisji Europejskiej na odblokowanie pierwszej wypłaty nastąpi w przyszłym tygodniu. Następnie przez około jeden miesiąc potrwa opiniowanie decyzji przez komitety Komisji. To oznacza, że wypłaty środków z pierwszego wniosku o płatność z KPO można spodziewać się w kwietniu 2024 r. Z pierwszej płatności nasz kraj otrzyma ponad 6,3 mld euro (31 mld zł), w tym blisko 2,7 mld euro z części dotacyjnej i 3,6 mld euro z pożyczki.

Przeczytaj również