Zdarza się, że przez płatności kartą na każdym kroku tracimy rachubę, ile dokładnie wydaliśmy pieniędzy w danym miesiącu. Oczywiście, możemy sprawdzić to w bankomacie lub w aplikacji mobilnej. Jednak najczęściej jest już nieco za późno na wprowadzenie zmian. Cash Stuffing pomaga bardziej świadomie obracać pieniędzmi i regularnie odkładać oszczędności.
Co to jest cash Stuffing?
Metoda kopertowa, czyli cash stuffing, to system organizacji finansów, który polega na rozdzieleniu pieniędzy na koperty przeznaczone na planowane wydatki. Przed wypełnieniem kopert ustalasz budżet na każdy z tych wydatków na dany miesiąc. Następnie używasz gotówki z kopert do opłacania rzeczy w miarę ich pojawiania się. System kopertowy pozwala karcie kredytowej i debetowej odpocząć, dzięki czemu możesz śledzić spadek swoich pieniędzy w miarę ich wydawania w ciągu każdego miesiąca. Celem jest większa świadomość nawyków wydatkowych. Metoda ta najlepiej sprawdza się w przypadku wydatków, które mogą zmieniać się z miesiąca na miesiąc, takich jak jedzenie na mieście czy tankowanie paliwa, które łatwo można opłacić gotówką.
Jak działa budżet w kopertach?
System budżetowania w kopertach to po prostu inna nazwa dla cash stuffing. Możesz stosować cash stuffing lub korzystać z metody kopertowej, stosując te same proste kroki.
Jak wykonać cash stuffing lub budżetowanie w kopertach:
- określamy swój budżet – zanim wypełnimy jakiekolwiek koperty, musimy zaplanować budżet na wszystkie kategorie wydatków w swoim życiu: codzienne potrzeby i pragnienia, zobowiązania finansowe, oraz pieniądze, które chcemy zaoszczędzić na później.
- oznaczamy swoje koperty – kiedy już mamy budżet miesięczny, przechodzimy do przygotowania kopert (lub innego pojemnika).
Pierwszy krok – oznaczamy koperty według kategorii wydatków. Możemy wybrać podstawowe, takie jak „jedzenie”, „rozrywka”, „transport”, „naprawy” i „oszczędności”. Możemy być bardziej precyzyjni z osobnymi kopertami na „produkty spożywcze” i „restauracje”, zamiast ogólnie „jedzenie”.
Cash stuffing, czyli praca z gotówką
We współczesnym świecie dużą popularność zdobywa cyfrowy pieniądz. Płatność kartą jest szybka, wygodna i na swój sposób bezpieczna. Jeśli interesuje nas cash stuffing musimy wrócić do wydawania bilonów i monet. Czysta gotówka jest tutaj kluczem do sukcesu. O to, jak w dużym skrócie wygląda planowanie budżetu z pomocą metody kopertowej:
- Wypełnimy swoje koperty – na początku miesiąca wypłacamy z konta całkowitą kwotę gotówki, którą zaplanowaliśmy na wszystkie koperty. Dzielimy pieniądze stosownie dla każdej z kategorii. Nie wkładamy równych kwot pieniędzy do każdej koperty, ale kwotę, którą przeznaczyliśmy na każdą kategorię
- Wyciągajmy pieniądze z kopert, aby dokonywać płatności – w miarę płacenia za określone rzeczy, pobieramy gotówkę z odpowiednich kopert. To wizualnie przypomina nam, ile już wydaliśmy i ile zostało nam w każdej kategorii. To działa tylko wtedy, gdy zabieramy tę gotówkę ze sobą, gdy wychodzimy i wydajemy ją.
- Analizujemy swoje wydatki – ponieważ trzymamy wszystkie pieniądze na wydatki w kopertach, łatwo jest zobaczyć, jak sobie radzimy przez cały miesiąc. Jeśli w kopercie na jedzenie zostało niewiele pieniędzy, a miesiąc jeszcze długi, to znak, że powinniśmy zaoszczędzić pieniądze.
Pusta koperta = koniec wydatków
Idea polega na tym, aby nie pożyczać gotówki z innej koperty ani nie korzystać ponownie z bankomatu do momentu nadejścia kolejnego miesiąca. Jeśli koperta z kategorii jedzenie, gdzie mówimy tutaj o zamawianiu posiłków na wynos lub o wyjściach do restauracji jest pusta. Oznacza to, że w tym miesiącu musimy zrezygnować z takich oszczędności.
Kiedy nadejdzie następny miesiąc, powtarzajmy proces, dostosowując przydziały kategorii, jeśli zajdzie taka potrzeba. Gdy nie wydaliśmy całej kwoty z koperty na opłaty, a rachunki te są zazwyczaj takie same z miesiąca na miesiąc. Przeznaczamy te pieniądze na oszczędności.
Jakie są zalety cash stuffingu?
Nie możemy rozpocząć cash stuffingu, dopóki nie ustalimy budżetu. Dla niektórych osób system kopertowy jest bramą do życia opartego na budżecie, co może pomóc im lepiej zarządzać swoimi pieniędzmi w przyszłości.
System kopertowy jest wizualny, co ułatwia zobaczenie, ile wydajemy na różne kategorie przez cały miesiąc. Może także pomóc zrozumieć, jakie zmiany możemy chcieć wprowadzić, aby osiągnąć swoje cele oszczędnościowe. Płacąc gotówką, musimy mieć ją przy sobie. Budżetowanie w kopertach eliminuje płatności kartą, co może pomóc uniknąć zadłużenia na karcie kredytowej lub opłat za przekroczenie stanu konta.
Słabe strony takiego zarządzania finansami
Po ustaleniu budżetu ten system wymaga fizycznego pójścia do banku po gotówkę i ręcznego wypełniania kopert. Noszenie dużej ilości gotówki lub przechowywanie jej w domu wiąże się z ryzykiem.
Jeśli trzymamy swoje pieniądze w kopertach, nie zarabiamy odsetek. Jeśli podoba nam się koncepcja cash stuffing, możemy zrobić kopertę „oszczędnościową”, zapisując kwotę, ale zamiast wypłacać gotówkę, przenosić równowartość kwoty na cele inwestycyjne. Gdy nie zaplanujemy budżetu poprawnie lub pozwolimy sobie na wydawanie więcej, niż pierwotnie zakładaliśmy, metoda cash stuffing jest pozbawiona sensu.
Trudności w cyfrowym świecie
Ze względów praktycznych większość rachunków opłacamy przez internet. W związku z tym niejako jesteśmy zmuszeni do pracy z cyfrowym pieniądzem. Dlatego rekomendujemy zastosowanie mieszanej metody cash stuffingu. Po prostu przy pomocy aplikacji do zarządzania domowym budżetem, które są dostępne w wielu bankach, możemy wygospodarować sobie część środków na rachunki i inne potrzebne opłaty. Pozostałą część budżetu możemy rozdysponować w gotówce.