Węgry najbardziej skorumpowanym krajem w Unii Europejskiej. Niezły wynik Polski

Według najnowszych badań Transparency International, Węgry są najbardziej skorumpowanym krajem w całej Unii Europejskiej. Pod koniec stycznia agencja opublikowała coroczny raport dotyczący wskaźnika postrzegania korupcji (CPI). Węgry drugi rok z rzędu znalazły się w rankingu na samym dole tabeli w ujęciu Unii Europejskiej. Mają też „ciekawe” towarzystwo z innych regionów świata. 

Węgry najbardziej skorumpowanym krajem w Unii Europejskiej. Niezły wynik Polski
Podaj dalej

Węgry odnotowują bezprecedensowy spadek 

wegry-korupcja-unia
fot. Freepik

W rankingu można uzyskać maksymalnie 100 punktów, podczas gdy 0 oznacza, że problem korupcji jest gigantyczny. Kraj pod rządami Viktora Orbana drugi rok z rzędu uzyskał wynik 43 punktów, ulegając Bułgarii i Rumunii z odpowiednio 45 i 46 punktami. 

W ujęciu całego świata Węgry awansowały o jedną pozycję na 76. miejsce. Tym samym znajdują się w gronie takich krajów jak Bahrajn, Kuba, Trynidad i Tobago, Mołdawia, Macedonia Północna, czy Chiny. 

Obecną metodologię Transparency International przyjęła w 2012 roku. Wtedy też Węgry znajdowały się na 46. miejscu na świecie i 9. w Europie z wynikiem 55 punktów. Od tego czasu obserwujemy jednak stały i raczej bezprecedensowy spadek. Jedynie Cypr odnotował spadek o podobnej skali wśród wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej. W ostatnich dziesięciu latach stracił on 13 punktów.

Wyniki Węgier są znacznie gorsze od innych państw znajdujących się w naszym regionie. Czechy znalazły się w rankingu na wysokim 16. miejscu z 57 punktami. Niewiele dalej, bo na 19. miejscu z wynikiem 54 punktów uplasowały się Słowacja oraz Polska. 

wegry-korupcja-unia
fot. Freepik

Jak prowadzone jest badanie?

 Wskaźnik postrzegania korupcji (CPI) prowadzony przez Transparency International klasyfikuje kraje pod względem postrzegania korupcji wśród urzędników i polityków. To bardzo złożony wskaźnik, nazywany często „badaniem ankiet”. Wykorzystuje on dane dotyczące korupcji z badań eksperckich i biznesowych prowadzonych przez niezależne instytucje. 

Dyrektor węgierskiego oddziału Transparency International, Jozsef Peter Martin skomentował, że Węgry coraz bardziej oddalają się od centrum Unii Europejskiej. W raporcie dotyczącym korupcji, który bada także stan praworządności i wpływ korupcji na wyniki gospodarcze, specjalny rozdział poświęcono zamówieniom publicznym. To nielegalny instrument przekazujący środki publiczne firmom mające dobre kontakty z partią rządzącą. 

Rząd Orbana niewiele zrobił, aby przywrócić praworządność i walczyć z korupcją. A to jest warunkiem dalszego korzystania z funduszy unijnych. 

Przeczytaj również