Unia Europejska szykuje 13. pakiet sankcji na Rosję. Mają wejść w życie przed 2. rocznicą wybuchu wojny

Unia Europejska rozważa nowy zestaw sankcji na Rosję. Bruksela rozważa włączenie embargo na import rosyjskiego aluminium do swojego trzynastego pakietu sankcji. To spowoduje gwałtowny wzrost cen metalu i z całą pewnością liczne protesty stwaozrzyszeń branżowych. Wszystko wskazuje na to, że UE chce opublikować kolejne sankcje jeszcze przed drugą rocznicą inwazji na Ukrainę 24 lutego. 

Unia Europejska szykuje 13. pakiet sankcji na Rosję. Mają wejść w życie przed 2. rocznicą wybuchu wojny
Podaj dalej

Unia Europejska pracuje nad nowymi sankcjami 

Ceny aluminium w ostatnim czasie wzrosły i przewodzą wzrostom wśród metali nieszlachetnych. Wszystko po doniesieniach sugerujących możliwość nałożenia przez UE dalszych sankcji na rosyjskie aluminium. 

W doniesieniach prasowych czytamy: – Istnieją spekulacje na temat potencjalnego całkowitego zakazu importu aluminium w nadchodzącym pakiecie rosyjskich sankcji, który ma zostać wydany w przyszłym miesiącu. Rosyjskie metale w zasadzie uniknęły sankcji aż do zeszłego miesiąca. Wtedy Wielka Brytania zakazała brytyjskim osobom i podmiotom handlu fizycznymi rosyjskimi metalami, w tym aluminium, niklem i miedzią. Wielka Brytania jest jedynym krajem w Europie, który przyjął takie środki.

Ceny mogą zwariować 

Nowe sankcje mogą wywołać spustoszenie w cenach. Kiedy w 2018 roku pojawił się podobny zakaz dotyczący rosyjskiego oligarchy Olega Deripaski, właściciela RusAl, największego rosyjskiego producenta aluminium, ceny na londyńskiej giełdzie metali z dnia na dzień wzrosły o 40%. 

Gdy wskazano, że zakaz większy cenę puszki coca coli o około 15 centów w USA, OFAC opóźnił wprowadzenie sankcji, a ostatecznie je uchylił. 

Kluczowe elementy nowego pakietu sankcji

W grudniu ubiegłego roku Unia Europejska przyjęła dwunasty pakiet sankcji. Obejmował m. in. zakaz handlu rosyjskimi diamentami i wprowadził nowe ograniczenia w imporcie towarów takich jak drut aluminiowy. Głównym założeniem najnowszych pakietów sankcji nie było wprowadzenie nowych zakazów dotyczących produktów i usług. Ale raczej usprawnienie działania istniejących jedenastu pakietów sankcji.

Kluczowym elementem nowego pakietu może być import aluminium. Obecny system sankcji w około 85% nie ma na niego wpływu. Innymi celami mogą być import technologii i paliw nuklearnych, a także skroplonego gazu zimnego (LNG). Te cele mogą być jednak trudne do zrealizowania, bowiem w dalszym ciągu UE pozostaje w dużym stopniu uzależniona od obu. 

Przeczytaj również