Zostanie wprowadzony limit w płatnościach gotówkowych? Wiele na to wskazuje!

Wiele wskazuje na to, że niebawem zostanie wprowadzony przez Unię Europejską limit w płatnościach gotówkowych. W przypadku, kiedy transakcja będzie miała wartość przekraczającą 10 tysięcy euro, to wówczas będzie musiała zostać przeprowadzona przez rachunek bankowy w formie przelewu. Jak to dokładnie ma wyglądać? Tego dowiecie się z naszego artykułu, w którym szerzej zajmujemy się tym tematem.

Zostanie wprowadzony limit w płatnościach gotówkowych? Wiele na to wskazuje!
Podaj dalej

Zostanie wprowadzony limit w płatnościach gotówkowych. Jak ma to funkcjonować?

świadczenia pieniądze euro
świadczenia pieniądze euro

Unia Europejska chce skończyć z praniem pieniędzy wprowadzając limity dotyczące transakcji gotówkowych. Ponadto osoby dokonujących dużych transakcji, miałyby być dodatkowo weryfikowane. Nowe przepisy dotyczące limitów gotówkowych miałyby obowiązywać od 2027 roku. Szef resortu finansów Andrzej Domański podczas rozmowy z TVN24 wypowiedział się na temat planów Unii Europejskiej w tym temacie.

„W aktualnej niestabilnej sytuacji zwiększonych zagrożeń w sferze bezpieczeństwa, Rząd RP uznaje za zasadne wzmocnienie i ujednolicenie ram prawnych UE w obszarze zwalczania prania pieniędzy i finansowania terroryzmu jako rozwiązanie dające szansę na likwidację istniejących luk i uszczelnienie aktualnych regulacji, a co za tym idzie, utrudniające działalność przestępczą w tym obszarze” – podkreślił minister Domański.

Unia Europejska chce sprawdzania tożsamości klientów. Czy to faktycznie ma rację bytu?

dodatek finanse polaków
fot. freepik.com – welcomia

„Limit nie znajdzie zastosowania do płatności niezwiązanych z prowadzoną działalnością zawodową dokonywanych pomiędzy osobami fizycznymi oraz do płatności dokonywanych w placówkach instytucji kredytowych, instytucji pieniądza elektronicznego oraz instytucji płatniczych” – dodał szef resortu finansów.

W przypadku dokonywania transakcji od 3 do 10 tysięcy euro Unia Europejska chciałaby sprawdzania tożsamości klienta. Obowiązek weryfikacji nie miałby dotyczyć wszystkich osób. Przede wszystkim miałoby to zastosowanie w bankach, instytucjach finansowych, agencjach nieruchomości, a także w kasynach. Póki co czekamy jeszcze na szczegóły dotyczące nowego zakazu, ale jedno jest pewne – zapowiada się spora rewolucja w płatnościach, która ma wejść w życie już za trzy lata.

Przeczytaj również