Zełenski traci poparcie w Ukrainie. Wyniki nowego sondażu nie pozostawiają wątpliwości

Najnowszy sondaż prezydencki w Ukrainie wykazał, że poparcie Wołodymyra Zełenskiego w tym kraju coraz mocniej spada. Gdyby wybory odbyły się teraz, triumfowałby w nich Walerij Żałuzny. Czy Zełenski będzie musiał ustąpić ze stanowiska? Szczegółowe wyniki najnowszego sondażu prezydenckiego w Ukrainie znajdziecie w naszym artykule.

Zełenski traci poparcie w Ukrainie. Wyniki nowego sondażu nie pozostawiają wątpliwości
Podaj dalej

Sondaż polityczny w Ukrainie. Zełenski traci poparcie obywateli, Żałuzny nowym faworytem

Wybory prezydenckie w Ukrainie są zaplanowane na 31 marca. Wiele jednak wskazuje, że w tym terminie się nie odbędą, z uwagi na wojnę z Rosją. Niedawno Centrum Badań Społecznych i Rynkowych „SOCIS” na zlecenie censor.net przeprowadził sondaż odnośnie poparcia poszczególnych polityków wśród Ukrainców. Okazuje się, że póki co głównym faworytem do triumfu w wyborach jest Walerij Żałuzny, wysłannik Kijowa w Londynie.

Walerij Żałuzny aktualnie cieszy się poparciem ze strony 41,4 proc. respondentów. Wołodymyr Zełenski z kolei mógłby aktualnie otrzymać od wyborców około 23,7 proc. wszystkich głosów. W przypadku wyborów parlamentarnych, respondenci także najchętniej głosowali na partię Żałuznego. Ta co prawda jeszcze nie istnieje, ale w przypadku, gdyby powstała, mogłaby otrzymać 46,4 proc. głosów. Zełenski wraz z koalicjantami otrzymałby z kolei około 21,1 proc. wszystkich głosów respondentów.

Poparcie dla Zełenskiego cały czas spada. Będzie miał problem z wygraną w wyborach?

wojna-ukraina-paliwo-benzyna-diesel

Przypomnijmy, że w ostatnim czasie duże poruszenie wśród Ukraińców wywołały słowa papieża Franciszka. Papież niedawno powiedział, że w jego opinii Ukraina powinna wywiesić białą flagę, jeśli chodzi o wojnę z Rosją. „Silniejszy jest ten, kto widzi sytuację, kto myśli o narodzie, kto ma odwagę białej flagi, by negocjować. Dzisiaj można negocjować przy pomocy potęg międzynarodowych. Słowo: negocjować jest odważne” – powiedział papież. Słowa papieża odbiły się szerokim echem w społeczeństwie polskim i ukraińskim. Wypowiedź głowy Kościoła pokazuje jednak, że notowania Zełenskiego w Ukrainie nie mogą być wysokie, biorąc pod uwagę aktualną sytuację narodu ukraińskiego.

Przeczytaj również