Tyle wynosi najniższa emerytura w Polsce. Rekordzista mieszka we Wrocławiu

W naszym kraju aktualnie emeryturę otrzymuje ponad 6,5 mln osób. W zależności od stażu pracy i zarobków, kwota świadczenia różni się od siebie. Jesteście ciekawi ile wynosi najniższa emerytura w Polsce? Jeśli tak, to świetnie trafiliście – dowiecie się tego z naszego artykułu.

Tyle wynosi najniższa emerytura w Polsce. Rekordzista mieszka we Wrocławiu
Podaj dalej

Tyle wynosi najniższa emerytura w Polsce. Gdzie jest wypłacana?

waloryzacja emerytura 2024
fot. freepik

Przeciętna emerytura w Polsce wynosi aktualnie 3479 zł brutto. Na konta emerytów trafiają jednak w naszym kraju tak naprawdę przeróżne kwoty, które są zależne od różnych czynników. Najwyższa emerytura w Polsce wypłacana jest mieszkańcowi województwa śląskiego, któremu oddział w Zabrzu przelewa co miesiąc na konto 43 tysiące złotych brutto. Na drugim miejscu jest mieszkaniec województwa mazowieckiego, który otrzymuje 36 tys. zł brutto. Jak jednak wygląda sytuacja, jeśli chodzi o najniższą wypłacaną emeryturę przez ZUS? Już tłumaczymy.

Najniższa emerytura w naszym kraju wypłacana jest przez wrocławski oddział i wynosi jedynie 2 grosze. Emeryturę w wysokości 5 groszy pobiera z kolei kobieta z województwa kujawsko-pomorskiego. Jak sami zatem widzicie, kwota świadczenia może być wysoka, bo aż 43 tys. złotych, a może także wynosić kilka groszy.

Od czego zależy wysokość emerytury w naszym kraju?

emerytura wiek
fot, freepik

„Tylko wieloletnie gromadzenie składek na indywidualnym koncie emerytalnym zapewnia wysokie wypłaty z ZUS po przejściu na emeryturę. (…) Jeżeli kobieta pracowała przez minimum 20 lat, a mężczyzna przez 25 lat wtedy ZUS będzie im wypłacał kwotę gwarantowaną minimalnej emerytury. Jeśli tego stażu ktoś nie ma, dostanie tyle emerytury, ile nazbierał na koncie emerytalnym podzielone przez dalszą średnią trwania życia” – tłumaczy rzeczniczka prasowa ZUS na Dolnym Śląsku Iwona Kowalska-Matis, cytowana przez „Rzeczpospolitą”.

Ile wynosi z kolei minimalna emerytura w Polsce po osiągnięciu wieku emerytalnego i przepracowaniu odpowiedniej ilości lat? Wynosi ona aktualnie 1445,48 zł netto. Jest zatem nieco większa od najniższej emerytury w kraju, ale i tak nie są to z pewnością „kokosy”.

Przeczytaj również