GUS przedstawił dane o przeciętnym wynagrodzeniu w Polsce. Takich liczb już dawno nie było

GUS przedstawił we wtorek informacje dotyczące średniego miesięcznego wynagrodzenia brutto w sektorze przedsiębiorstw w naszym kraju. To wyniosło 7768,35 zł. Tym samym zanotowano wzrost przeciętnej pensji w Polsce o około 8,6 proc., co jest najwyższym wynikiem od prawie 16 lat. Szczegóły w naszym artykule.

GUS przedstawił dane o przeciętnym wynagrodzeniu w Polsce. Takich liczb już dawno nie było
Podaj dalej

GUS przedstawił nowe dane o przeciętnym wynagrodzenie w Polsce. Takich liczb nie było od 16 lat

dodatek pensja wynagrodzenie
fot. freepik

Główny Urząd Statystyczny poinformował we wtorek, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w naszym kraju wyniosło w styczniu 7768,35 zł brutto. To wzrost o 128 proc. rok do roku w porównaniu do analogicznego okresu w roku ubiegłym. Wpływ ma na to m.in. wzrost przeciętnego wynagrodzenia, choć analitycy nie ukrywają, że są zaskoczeni aż takim wzrostem.

Realny wzrost przeciętnego wynagrodzenia po uwzględnieniu inflacji, która wyniosła 3,9 proc. rok do roku w styczniu, wyniósł 8,6 proc. To najwyższy wynik od kwietnia 2008 roku. Co ciekawe, przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw spadło o 3,3 proc. w porównaniu do grudnia 2023 roku, jednak można to zrozumieć z uwagi na przydzielane wtedy premie czy też nagrody roczne.

Trzeba pamiętać, że średnia jest trochę zawyżana. Mimo tego płace w Polsce idą do góry

wynagrodzenie wyplata pieniadze
fot. freepik

Dane GUS wykazały także, że poniżej przeciętnej pensji w kraju zarabia mniej więcej dwie trzecie pracowników w naszym kraju. Średnia jest bowiem zawyżana przez osoby, które zarabiają stosunkowo najwięcej, w porównaniu do pozostałych. Mediana jest o 20 proc. niższa od przeciętnego wynagrodzenia o około 1500 zł brutto. Mimo tego płace w Polsce rosną i warto to w tym momencie zaznaczyć.

Przeczytaj również