Emmanuel Macron popiera ustawę o eutanazji. Prezydent Francji mówi o "pomocy w umieraniu"

Emmanuel Macron postanowił poprzeć nowe ustawodawstwo w sprawie eutanazji. Prezydent Francji nazwał je „pomocą w umieraniu”. Macron chce, aby rząd przedstawił parlamentowi dokładny projekt ustawy w tej sprawie jeszcze w maju bieżącego roku. Szczegóły na ten temat znajdziecie w naszym artykule.

Emmanuel Macron popiera ustawę o eutanazji. Prezydent Francji mówi o „pomocy w umieraniu”
Podaj dalej

Macron popiera eutanazję we Francji. Prezydent czeka na projekt ustawy w tej sprawie

Emmanuel Macron podczas rozmowy z gazetą „Liberation” przyznał, że eutanazja nie jest wspomaganym samobójstwem, lecz „pomocą w umieraniu”. „To nie tworzy, ściśle mówiąc, nowego prawa ani wolności, ale wytycza drogę, która dotychczas nie istniała, a która otwiera możliwość zwracania się o pomoc w umieraniu pod pewnymi rygorystycznymi warunkami” – podkreślił Emmanuel Macron.

Prezydent Francji w dalszej fazie wypowiedzi dodał, że każdorazowy przypadek, jeśli chodzi o eutanazję, miałby być oceniany przez zespół medyczny. Od decyzji będą mogli odwoływać się członkowie rodziny zainteresowanych osób. „Dotyczyłoby to wyłącznie osób dorosłych, zdolnych do podjęcia decyzji i których rokowania życiowe są zagrożone w perspektywie średnioterminowej, na przykład w końcowym stadium raka” – uważa Macron.

Belgia, Szwajcaria i Holandia już zezwalają na eutanazję. A co z Polską?

Przypomnijmy, że już Szwajcaria, Belgia oraz Holandia przyjęły przepisy, które zezwalają na eutanazję. Francja jak na razie nie zdecydowała się jeszcze oficjalnie na ten krok, ale jak widać Macron jest zwolennikiem takiego pomysłu. Polska jak na razie jest wśród krajów, które na eutanazję nie zezwalają.

źródło: Liberation + TVN24

Przeczytaj również