Ceny mieszkań w Polsce idą mocno do góry. Jesteśmy rekordzistami w Unii Europejskiej

Pod względem dynamiki wzrostu cen nieruchomości w Unii Europejskiej, Polska pobiła praktycznie wszelkie rekordu. Z danych przedstawionych przez Eurostat jednoznacznie wynika, że ceny mieszkań w naszym kraje w trzecim kwartale minionego roku podniosły się o 4,5 procent, co jest najwyższym wzrostem w całej UE, gdzie średni wzrost wyniósł 0,8 proc. Dlaczego tak się dzieje? Co jest winne takiemu stanu rzeczy? Tego dowiecie się z naszego artykułu, w którym szerzej zajmujemy się tym tematem.

Ceny mieszkań w Polsce idą mocno do góry. Jesteśmy rekordzistami w Unii Europejskiej
Podaj dalej

Ceny mieszkań w Polsce rosną w rekordowym tempie. W żadnym kraju UE nie ma aż takich podwyżek. Niestety…

nowy dodatek mieszkanie
fot. freepik

Europejski Urząd Statystyczny (Eurostat) poinformował, że najszybciej ceny nieruchomości w całej Unii Europejskiej rosną aktualnie w Polsce. W trzecim kwartale 2023 roku mieliśmy do czynienia wzrost o 4,5 proc. w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej. W całej UE średnia skala wzrostu wyniosła jedynie 0,8 proc., co jasno pokazuje, że sytuacja w naszym kraju nie należy do optymistycznych pod względem tempa podwyżek.

Wysokie wzrosty zostały także odnotowane w kilku innych krajach. Mowa tutaj o Rumunii (3,4 proc.), Bułgarii (2,7 proc.) czy Hiszpanii oraz Litwie, gdzie wzrosty wyniosły odpowiednio 2,5 i 2,4 procent. Co ciekawe, w niektórych krajach ceny mieszkań zaczęły spadać. Tak, dobrze czytacie. Mowa tutaj o Luksemburgu i Finlandii, gdzie stawki spadły średnio odpowiednio o 6,3 proc. i 2,7 proc. Spadki zanotowały także Niemcy, Łotwa i Szwecja, jednak mowa tutaj o spadkach poniżej jednego procenta. We Włoszech, jako jedynym kraju, sytuacja pozostała bez zmian w porównaniu do zestawienia z analogicznego okresu w roku ubiegłym.

Ceny nieruchomości rosną praktycznie z dnia na dzień. Polacy muszą się do tego przyzwyczaić – sytuacja na rynku jest bardzo trudna

czynsz wynajem mieszkanie inflacja koszty koszt
fot. freepik.com – roman-

Ceny nieruchomości cały czas rosną – do tego zdążyliśmy się już przyzwyczaić. Dynamika podwyżek momentami jest jednak mocno przerażająca. Od 2010 roku średnie ceny mieszkań wzrosły bowiem niemal o połowę – aż o 46 procent. To obrazuje jasno sytuację na rynku. Wpływ na wzrost cen w naszym kraju miał też z pewnością bezpieczny kredyt 2 procent, który spowodował podniesienie cen przez deweloperów, co odbiło się także w statystykach unijnych.

Przypomnijmy, że program mieszkaniowy został uruchomiony w lipcu 2023 roku. Po dwóch kwartałach lekkich spadków cen, bezpieczny kredyt spowodował ponowne wzrosty. Program pomógł zatem jedynie małej grupie kupującej mieszkania. Pozostałe osoby, które starają się o własne mieszkanie nie mogą już starać się o udział w programie. A na dodatek czekają na nich wyższe ceny. W kolejnych latach ceny także według prognoz ekspertów mają skoczyć do góry. Wychodzi więc na to, że niezwykle trudno będzie odłożyć pieniądze na wymarzone mieszkanie bez wieloletniego kredytu. I jak tutaj żyć? No właśnie…

Przeczytaj również