Rolls-Royce podwoił swoje zyski. Dobre wyniki finansowe nie z branży moto

Rolls-Royce Holdings Plc ogłosił ogromny wzrost zysków z ubiegłego roku. Jest on dużo wyższy niż oczekiwano za sprawą obniżenia kosztów i znacznie zwiększonego popytu po pandemii koronawirusa. Dużo większe zyski nie mają jednak nic wspólnego z branżą automotive, a producent spodziewa się dalszych wzrostów w 2024 roku. 

Rolls-Royce podwoił swoje zyski. Dobre wyniki finansowe nie z branży moto
Podaj dalej

Świetne wyniki Rolls-Royce

Rolls-Royce Spectre

Grupa FTSE 100 spodziewa się, że popyt nadal będzie wzrastać, podobnie jak wydajność firmy dzięki wdrożeniu planu transformacji. Zyski zatem się zwiększają, jednak mało kto zdaje sobie sprawę, że nie pochodzą one ze sprzedaży samochodów. Dużo większe zyski za zeszły rok pochodzą z większego popytu na silniki do samolotów, który wrócił do swoich normalnych poziomów po pandemii. 

Zysk operacyjny Rolls-Royce za 2023 rok wyniósł 1,6 miliarda funtów, czyli aż o 0,9 miliarda funtów więcej w porównaniu z rokiem poprzednim. Przychody wzrosły o 21% do 15,4 miliardów funtów. Tzw. wolne przepływy pieniężne wzrosły z kolei o ponad 1,3 miliarda. 

Wytyczne firmy na poprzedni rok wynosiły zysk na poziomie 1,2-1,4 miliarda funtów i wolne przepływy na poziomie 900 milionów. Wyniki te znacznie przekroczyły więc oczekiwania. 

fot. Widmer

Głównym motorem wzrostu był oddział Civil Aerospace. Tam zyski podskoczyły aż o 497% do 850 milionów funtów. Wszystko za sprawą wylatanych w zeszłym roku godzin, które podskoczyły do poziomu 88% z 2019 roku. Dla przykładu, w 2022 roku liczba ta wyniosła zaledwie 65%. Zamówienia na silniki były najwyższe od 15 lat. 

Rok 2024 będzie jeszcze lepszy

Również dział militarny odnotował wzrosty, jednak nieco mniejsze, bo o 30% do 562 milionów funtów. Jednakże, i w tym obszarze firma może spodziewać się dalszych wzrostów. Niedawno podpisała bowiem umowę na budowę okrętów podwodnych Auku oraz prace nad przyszłymi programami dla Wielkiej Brytanii i USA. 

Zyski systemów elektroenergetycznych wzrosły o 44% do 413 milionów funtów. Rolls-Royce notuje duży popyt na rozwiązania i usługi wytwarzania energii na szybko rozwijającym się rynku centrów danych. 

Jeśli zaś chodzi o rok 2024, wytyczne dotyczące zysku operacyjnego zostały ustalone na poziomie 1,7-2 miliardy funtów. Z kolei wolny przepływ pieniężny został ustalony na poziomie 1,7-1,9 mld funtów. Oczekuje się, że godziny latania silnika cywilnego wzrosną do 100-110% poziomu z 2019 roku. 

Przeczytaj również