Zasiłek pogrzebowy coraz bliżej. Znana jest już kwota jaka będzie wypłacana

Nowy rząd jest coraz bliżej wprowadzenia kluczowej zmiany, jeżeli chodzi o zasiłek pogrzebowy. A mowa o zwiększeniu kwoty świadczenia, jaka będzie wypłacana – i to już niebawem. Potwierdziła to minister polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz, która powiedziała, że projekt jest już przygotowany i potrzeba tylko już formalności, aby wszedł on w życie.

Zasiłek pogrzebowy coraz bliżej. Znana jest już kwota jaka będzie wypłacana
Podaj dalej

O ile wzrośnie zasiłek pogrzebowy?

O tym, że zasiłek pogrzebowy zostanie zwiększony, padła deklaracja przed wyborami. Zapis ten znalazł się w „100 konkretach na 100 dni rządów”. Napisano to, że świadczenie będzie wynosić 150 procent płacy minimalnej – czyli od lipca 2024 będzie to 6450 złotych. Dziś kwota jaką wypłaca państwo wynosi 4000 złotych i została obniżona do tak ”drastycznego” poziomu za czasów rządu właśnie Donalda Tusku. Wcześniej zasiłek wynosił 6800 złotych.

– Projekt jest przygotowywany. Wysokość świadczenia ma odpowiadać kwocie zapowiedzianej w zeszłym roku – powiedziała Okła-Drewnowicz. Wedle informacji z ministerstwa wspomniana nowa suma będzie już wypłacana od lipca tego roku. Wcześniej oczywiście projekt musi przejść odpowiednią ścieżkę i zostać zaakceptowany. To jednak pozostaje już wyłącznie formalnością, bowiem cała koalicja jest za zmianą.

zasilek pogrzebowy pieniadze
fot. freepik

Koszty pogrzebu nigdy nie były niskie, ale w ostatnich latach dość wyraźnie poszły w górę. Dlatego zmiana była konieczna i mówiło się o niej już od dłuższego czasu. Poprzedni rząd obiecał, że zwiększy kwotę, ale tego ostatecznie nie zrobił. Nowy rząd natomiast bardzo szybko przystąpił do prac i za kilka tygodni zmiana zostanie oficjalnie wprowadzona.

Komu będzie przysługiwał zasiłek?

Zasiłek pogrzebowy będzie wypłacany osobom, które będą odpowiadały za pogrzeb zmarłej osoby. Najczęściej są to osoby z najbliższej rodziny. Sam zasiłek natomiast należy się temu, kto spełnia przynajmniej jeden z poniższych warunków:

  • jest objęty ubezpieczeniem rentowym w ZUS, pobiera emeryturę albo rentę i zmarły był z jego rodziny
  • zmarły był objęty ubezpieczeniem rentowym w ZUS, pobierał emeryturę lub rentę albo spełniał warunki, żeby dostać emeryturę albo rentę
  • zmarły nie miał ubezpieczenia, ale pobierał zasiłek chorobowy albo świadczenie rehabilitacyjne po ustaniu ubezpieczenia

Przeczytaj również