Wakacje kredytowe coraz bliżej. Wiele osób jednak nie będzie mogło z nich skorzystać

W najbliższych dniach rząd ma podjąć ostateczną decyzję w kwestii tego, jak będą wyglądały ostatecznie wakacje kredytowe. Zmienią się jednak wytyczne co do tego, kto będzie mógł skorzystać z tego typu pomocy. Wiadomo już, że będzie mogło po nią sięgnąć znacznie mniej osób niż było to wcześniej. Niestety, ale realnie patrząc mocno to uderzy w życie wielu osób, a decyzje jakie będą musiały z tego powodu podjąć nie będą łatwe.

Wakacje kredytowe coraz bliżej. Wiele osób jednak nie będzie mogło z nich skorzystać
Podaj dalej

Nadchodzą nowe wakacje kredytowe

Dane za poprzednie wakacje kredytowe wykazały, że ze wsparcia skorzystał praktycznie co drugi kredytobiorca. Wiadomo jednak, że przy nowej formule wsparcia takich danych już nie zobaczymy. Banki nie będą mogły już tak tak ”prosto i łatwo” pozwalać na to, aby dana osoba/rodzina nie płaciła w danym miesiącu raty.

Wcześniej przyznanie wakacji kredytowych nie zależało od osiąganego dochodu czy wysokości raty. W zasadzie przepisy pozwalały na to, aby raz w kwartale móc ”zrezygnować” z opłaty i przenieść ją na sam koniec okresy kredytowania. Wiele osób decydowało się również na to, aby w ten sposób nadpłacać kredyt.

wakacje kredytowe 2024
fot. freepik

Teraz sytuacja związana z wakacjami kredytowymi ma wyglądać zupełnie inaczej. Teraz z tego typu pomocy będzie można skorzystać, jeżeli rata będzie przekraczała 35 procent dochodu netto danego kredytobiorcy. W przypadku nieosiągnięcia takiego progu bank automatycznie będzie mógł zdyskwalifikować z takiego wsparcia.

Kredytobiorcy czekają na lepsze czasy

Niestety, ale raty kredytu w ostatnich latach znacząco wzrosły. To przy inflacji i ogólnym spadku wartości pieniądza sprawiło, że wiele rodzin popadło z tego powodu w ubóstwo. I to pomimo tego, że wcześniej żyli na dość wysokim poziomie. Raty kredytów wzrosły niektórym dwukrotnie, a innym nawet trzykrotnie! Jak wiadomo nikomu w takim tempie nie rosną zarobki, a to oznacza iż sytuacja domowa znacząco się zmieniła.

.

Przeczytaj również