Ile wynosi podatek za psa w 2024 roku?
Względem poprzedniego roku opłata za posiadanie psa poszła w górę o 15 procent. Maksymalna stawka jaką może zażądać gmina to 173,55 złotych. Taka opłata nie może być większa, ale może być mniejsza i to już ustala dana jednostka samorządowa, która ma tutaj możliwość jej pomniejszenia do dowolnej kwoty. Co ważne i istotne – opłaca za zarejestrowanego psa w urzędzie jest roczna, a nie miesięczna.
Nie wszyscy jednak są zobowiązani do tego, aby dokonywać takiej opłaty podatku. Istnieje liczba osób, która nie ma takiego obowiązku. Daniny nie musi ponosić ten kto:
– posiada orzeczenie o stopniu niepełnosprawności
– gdy pies pełni rolę przewodnika, przy dowolnym stopniu niepełnosprawności
– właściciel czworonoga ukończył 65 lat i samodzielnie prowadzisz gospodarstwo domowe
– właściciel opłaca podatek rolny od użytków rolnych o powierzchni większej niż 1 hektar lub 1 hektar przeliczeniowy
Powyższe zwolnienie z opłaty podatku tyczy się wyłącznie, gdy właściciel posiada jednego psa. Gdy ma już dwa lub więcej wtedy tego typu ulgi nie mają zastosowania.
Adopcja ze schroniska i wsparcie schronisk
W Polsce w ostatnich latach niewątpliwie panuje większa moda na pomaganie zwierzętom ze schronisk. To zapewne w dużej mierze zasługa internetu, gdzie organizowanych jest wiele przeróżnych akcji pomocowych. Mowa tutaj nie tylko o adopcji psów, ale również wsparciu finansowym, jak i rzeczowym. Często już nawet w przedszkolach i najmłodszych klasach podstawówki organizowane są zbiórki żywności. Ma to pokazać i nauczyć młode pokolenie, że niesienie pomocy jest niezwykle ważne.
Chcąc kupić psa warto zastanowić się, czy nie warto zainteresować się czworonogiem ze schroniska. Wbrew pozorom jest tam wiele ciekawych psów, które marzą o tym, aby mieć swój dom i oddać serce nowemu właścicielowi. Zwłaszcza takiemu, który będzie starannie o niego dbał. Nie zawsze warto wydawać bardzo duże pieniądze na psy z certyfikatem.