Twój e-PIT już gotowy! Polacy mogą rozliczać się już przez internet

Od 15 lutego ruszyła możliwość rozliczania podatkowego za 2023 rok przez usługę Twój e-PIT. Logując się na swoje konto mamy dostęp do wstępnie wypełnionego formularzu, który w razie potrzeby można uzupełnić o niezbędne dane. Po odpowiednim przygotowaniu wniosku można wysłać go bezpośrednio do odpowiedniego urzędu skarbowego.

Twój e-PIT już gotowy! Polacy mogą rozliczać się już przez internet
Podaj dalej

Ruszyła możliwość rozliczenia przez e-PIT

Usługa pozwala bardzo szybko i sprawnie rozliczyć się za poprzedni rok. Tak naprawdę to przygotowany dokument, który wystarczy tylko potwierdzić. Tylko w niektórych przypadkach trzeba wprowadzić ewentualne zmiany związane, np. z narodzinami dziecka i uzyskania w związku z tym ulgi, czy chęci zmiany OPP, której chcemy przekazać 1,5 procent podatku.

Czasu na zalogowanie się i wprowadzenie potencjalnych zmian jest sporo, bowiem termin upływa 30 kwietnia. Co ważne – kto do tego czasu nie złoży deklaracji, wówczas zostanie ona zatwierdzona automatycznie. Tyle tylko, że nie będzie można wprowadzić do niej już żadnych ulg, a więc można potencjalnie stracić pieniądze.

podatek twoj e-pit
fot. freepik

– Z roku na rok nasza usługa cieszy się coraz większym zainteresowaniem podatników. W rozliczeniu za 2022 rok podatnicy przesłali za pomocą Twój e-PIT prawie 12 mln deklaracji, a kolejne 8 mln przez e-Deklaracje. Tylko 1,3 mln – czyli około 6 proc. złożyli w wersji papierowej. Dla porównania w 2018 r. za pośrednictwem usługi Twój e-PIT trafiło do nas niecałe 7 mln zeznań, a 20 proc. deklaracji podatnicy złożyli papierowo – powiedział Szef Krajowej Administracji Skarbowej, Marcin Łoboda.

W tym roku nowość

W tym roku po raz pierwszy usługa Twój e-PIT może być wykorzystana także przez osoby prowadzące działalność gospodarczą oraz działy specjalne produkcji rolnej. Dotyczy to również tych podatników, którzy mają zawieszoną działalność gospodarczą. Z tego względu w usłudze Twój e-PIT, oprócz formularzy PIT-37, PIT-38 oraz oświadczeń PIT-OP oraz PIT-DZ, znajdą się trzy nowości: PIT-36L, PIT-28, PIT-36.

– Podatnik, zobowiązany do rocznego rozliczenia na formularzach PIT-37 i PIT-38, może odrzucić przygotowane przez nas zeznanie w usłudze Twój e-PIT i złożyć je samodzielnie. Jeśli tego nie zrobi, zostanie ono automatycznie zaakceptowane z upływem ustawowego terminu na złożenie rocznego rozliczenia w podatku. W przypadku przedsiębiorców jest inaczej. Muszą oni uzupełnić część informacji, których KAS nie posiada, a następnie zaakceptować i wysłać elektronicznie zeznanie w usłudze Twój e-PIT – mówi Sylwia Zdebiak, dyrektor Departamentu Relacji z Klientami w Ministerstwie Finansów.

Szybko zwrot pieniędzy

Warto skorzystać z usług Twój e-PIT, gdyż gwarantuje to, że na naszym koncie pojawią się znacznie szybciej pieniądze, w przypadku zwrotu.

Przeczytaj również