Rząd już nie będzie wypłacał 800+ wszystkim. Obywatele Ukrainy pożegnają się ze świadczeniem

Dopiero co w życie weszło 800+, a już lada moment część osób będzie musiała się pożegnać z tymi pieniędzmi. Mowa obywatelach Ukrainy, którzy mają już nie mieć prawa do korzystania z tego świadczenia. Rząd zamierza przygotować zupełnie inny pakiet pomocy, ale można się tylko domyślać, że skoro 800 złotych to za dużo, będzie on finansowo mniejszy.

Rząd już nie będzie wypłacał 800+ wszystkim. Obywatele Ukrainy pożegnają się ze świadczeniem
Podaj dalej

Uchodźcy już bez 800+

Ustawa mówiąca o pomocy obywatelom Ukrainy zezwala na legalny pobyt w Polsce do marca 2024 roku. Uchodźcy otrzymali prawo do równości w takich kwestiach, jak zdrowie czy edukacja, a także otrzymali zezwolenie na prawo do wieku świadczeń. Mowa m.in. o dodatkach za urodzenie dziecka czy tytułowym 800+.

Ustawa wygasa 4 marca, ale rząd przedłuży ją o kolejne pół roku. Będzie to jednak czas na dopracowanie zmian, jakie mają wejść w życie od września. Nowy rząd ma zupełnie inny pomysł na pomoc obywateli Ukrainy, którzy u nas przebywają uciekać przed wojną. Koalicja rządowa chce możliwie jak najszybciej ogłosić nowy plan, ale warto pamiętać, że potrzebuje na to jeszcze trochę czasu. Dopiero co nowy rząd przejął stery nad państwem.

rodzice dodatek pieniadze
fot. freepik

Polska w pewien sposób ograniczy zatem pomoc dla uchodźców. Ale nie ona pierwsza, bowiem w Europie coraz więcej krajów idzie w tym kierunku. Oczekuje się, że obywatele Ukrainy dadzą coś od siebie – np. będą legalnie zarabiać i płacić podatki, niż tylko korzystać z wielu świadczeń. Wypłata 800+ obywatelom Ukrainy wzbudzała ogromne zniesmaczenie wśród Polaków. To przecież program, który docelowo miał poprawić w Polsce demografię, a nie być kurkiem z pieniędzmi.

Rząd musi szukać oszczędności

Budżet państwa na ten rok powstał w bardzo szybkim tempie. To z racji tego, że nowy rząd przejął władze niemalże w połowie grudnia. Tak naprawdę musiał bardzo szybko dopełniać wszelkich formalności, aby z powodu braku budżetu nie doszło do przedwczesnych wyborów. Co za tym idzie, ten rok na pewno nie będzie łatwy, ale w kolejnym znacznie lepiej będzie można się przygotować na wszelkiego rodzaju ewentualności.

 

Przeczytaj również