Nie zapomnij złożyć nowego wniosku o 800+. ZUS przypomina, że nie warto z tym zwlekać

W natłoku codziennych obowiązków nie wszyscy mogą pamiętać, że można już składać wniosek o 800+ na kolejny okres rozliczeniowy. Taka możliwość istnieje już od 1 lutego i najlepiej zrobić to do 30 kwietnia tego roku. Pominięcie kluczowych dat może przyczynić się do tego, że świadczenie nie będzie mogło być dalej realizowane.

Nie zapomnij złożyć nowego wniosku o 800+. ZUS przypomina, że nie warto z tym zwlekać
Podaj dalej

Pamiętaj o złożeniu wniosku 800+

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał wszystkim rodzicom i opiekunom prawnym, że mija właśnie półmetek, jeżeli chodzi o złożenie nowego wniosku o 800+. Obecny okres rozliczeniowy trwa do maja, a pierwsze wypłaty na okres 2024/2025 ruszą w czerwcu. Dlatego tak ważne jest to, aby nie przegapić terminu i otrzymać pieniądze na czas.

W pierwszych miesiącach Zakład Ubezpieczeń Społecznych jeszcze dość łaskawie traktuje świadczeniobiorców. Bo nawet kto złoży wniosek po czasie, będzie mógł otrzymać należne pieniądze. Nie dostanie ich na czas, ale w formie wyrównania w kolejnych miesiącach. Taki przywilej jednak też nie będzie trwał wiecznie. Warto dokładnie zatem zaznajomić się z tym, jak będzie wyglądała wypłata świadczenia w kolejnym okresie rozliczeniowym.

800+ jak wypełnić
fot. freepik

Jeżeli dana osoba złoży wniosek w okresie:

  • 1 lutego – 30 kwietnia 2024 r. – ZUS wypłaci świadczenie w terminie do 30 czerwca 2024 r.;
  • 1 maja – 31 maja 2024 r. – ZUS wypłaci świadczenie z wyrównaniem za czerwiec do 31 lipca 2024 r.;
  • 1 czerwca – 30 czerwca 2024 r. – ZUS wypłaci świadczenie z wyrównaniem za czerwiec do 31 sierpnia 2024 r.;
  • 1 lipca – 31 lipca 2024 r. – ZUS wypłaci świadczenie z wyrównaniem od lipca do 30 września 2024 r.;
  • 1 sierpnia – 31 sierpnia 2024 r. – ZUS wypłaci świadczenie z wyrównaniem od sierpnia do 31 października 2024 r.

To oznacza, że jeżeli rodzic nie chce stracić żadnych należnych pieniędzy, to najpóźniej musi złożyć wniosek do 30 czerwca. Wówczas nie otrzyma pieniędzy na czas, ale otrzyma wyrównanie za wszystkie poprzednie należne miesiące. Od 1 lipca trzeba liczyć się z tym, że straci się świadczenie za dany lub dane miesiące.

InPost będzie wysyłał listy, które dotrą na drugi dzień. Czy to koniec Poczty Polskiej?

ZUS po raz pierwszy wypłaci rekordową kwotę w okresie rozliczeniowym

Ten kto złoży wniosek na czas i otrzyma w całym okresie rozliczeniowym wszystkie świadczenia, zasili swoje konto kwotą 9600 złotych – w przypadku jednego dziecka.

800 złotych wypłacane jest od stycznia tego roku, ale zmiana nastąpiła niemalże w połowie okresu rozliczeniowego. Łącznie zatem kwota będzie rekordowa i większa o 3600 złotych, niż przed przed zmianą stawki w ramach 800+.

Przeczytaj również