Krajowy System e-Faktur nie wejdzie w życie. Ministerstwo Finansów wykryło w nim krytyczne błędy

Od 1 lipca 2024 każda faktura w Polsce miała przejść przez Krajowy System e-Faktur. Minister Finansów właśnie ogłosił, że rewolucja podatkowa w Polsce będzie musiała zostać przesunięta w czasie. Powodem jest wykrycie krytycznych błędów, przez co zmiany nie mogą wejść w zaplanowanym czasie. Co ciekawe, wcześniej rząd całkowicie wykluczał, że może tutaj dojść do jakiejkolwiek zmiany terminu.

Krajowy System e-Faktur nie wejdzie w życie. Ministerstwo Finansów wykryło w nim krytyczne błędy
Podaj dalej

Tradycyjna faktura pozostaje. Kiedy wejdzie w życie KSeF?

Andrzej Domański pełniący funkcję Ministra Finansów w rządzie Donalda Tuska poinformował, że zostanie teraz ogłoszony przetarg na zewnętrzny audyt systemu. Wygląda jednak na to, że nie ma co liczyć na to, że Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie w tym roku. Wiele wskazuje na to, że może to być również zapewne pierwszy kwartał przyszłego 2025 roku.

Rząd na pewno nie ma zamiaru rezygnować z systemu, a nową datę wejścia KSeF ogłosi, gdy będą znane dokładne wyniku audytu. Dodatkowo mają odbyć się jeszcze konsultacje z przedsiębiorcami w celu ”dopieszczenia” systemu. Wszystko po to, aby powstał on w jak największej współpracy z nimi.

krajowy system faktur
fot. freepik

— KSeF w Polsce będzie wprowadzony. To jest rozwiązanie potrzebne, pozwoli na uszczelnienie systemu i w długim horyzoncie ułatwi prowadzenie działalności gospodarczej. Ale nie możemy sobie pozwolić choćby na jeden dzień, w którym faktury nie będą mogły być wystawiany. Na żadne niedoróbki nie ma miejsca — powiedział Andrzej Domański dla Business Insider Polska.

Czym jest Krajowy System e-Faktur?

To nic innego jak nowoczesny system teleinformatyczny, pozwalający na bardziej sprawne i szybsze obsługiwanie i księgowanie faktur. Przedsiębiorcy będą w KSeF wystawiać wszystkie swoje faktury, ale także je otrzymywać. Ma to być prostsze i znacznie łatwiejsze rozwiązanie także dla Urzędów Skarbowych.

Zmieni się wiele mniej lub bardziej ”szczegółowych” rzeczy. Przykładowo obecnie data wystawienia faktury była wskazywana przez podatnika samodzielnie. Po wejściu nowego systemu zadzieje się to automatycznie. Warto podkreślić, że KSeF tak naprawdę już działa i jest dostępny dla wszystkich. Tyle tylko, że jest programem dobrowolnym, dlatego też z wielu względów jest pomijany.

Co ciekawe, wedle danych mało firm się na dzień dzisiejszy nim w ogóle interesowało. O ile niektórzy już go posiadają, ale z niego nie korzystają, o tyle niektórzy nawet nie rozpoczęli procedur do jego wdrożenia. Jak widać, będą mieli jeszcze na to czas.

Przeczytaj również