Koalicja i rząd w rozsypce? Trzecia Droga postawiła ultimatum Donaldowi Tuskowi

Czy aktualny rząd może przestać istnieć i czekają nas przedwczesne wybory? W trakcie konwencji samorządowej Trzeciej Drogi ze słów lidera Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz Polski 2050, padły zaskakujące słowa. Chodzi o składkę zdrowotną, która postawiła aktualną koalicję na ostrzu noża. Teraz liderów ugrupować czekają trudne rozmowy z Donaldem Tuskiem.

Koalicja i rząd w rozsypce? Trzecia Droga postawiła ultimatum Donaldowi Tuskowi
Podaj dalej

Rząd musi współpracować. Koalicjanci walczą o swoje

– Kwestia składki zdrowotnej jest naszym być albo nie być w koalicji – powiedział Szymon Hołownia w trakcie swojego wystąpienia. Jego słowa poparł Władysław Kosiniak-Kamysz. – To deklaracja bezwzględna. Nie podlega żadnej dyskusji – oznajmił minister obrony. Kwestia zmiany składki zdrowotnej opłacanej przez przedsiębiorców staje się gorącym tematem w rządzie.

Powrót do ryczałtowego rozliczania składki w trakcie kampanii wyborczej były deklarowane przez partie koalicyjne. Do dziś obietnice nie została zrealizowana, ale jakby tego było mało – nie ma nawet projektu zmian. To zaczyna stawać się coraz bardziej problematyczne.

czternastka seniorów rzad
źrodło: X/sejm GOV

Koalicja Obywatelska także obiecywała tutaj poprawę, dlatego też małym zaskoczeniem są słowa oby liderów. Wpisała ten punkt nawet to do deklaracji znanych jako „100 konkretów na 100 dni”. Wrócimy do ryczałtowego systemu rozliczania składki zdrowotnej. Skończymy z absurdem składki zdrowotnej od sprzedaży środków trwałych.

— Zwracam się do przedsiębiorców. Wiem, że wielu z was nam zaufało. Wypełnimy swoje obietnice. Mówię jasno: zmienimy zasady pobierania składki zdrowotnej. To deklaracja bezwzględna. Nie podlega żadnej dyskusji. Tylko Trzecia Droga to dowiezie — powiedział wicepremier i lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

— Kwestia składki zdrowotnej jest naszym być albo nie być w koalicji. My tę sprawę stawiamy bardzo twardo i bardzo jasno. Nie miejcie żadnych wątpliwości, że zrobimy wszystko, żeby tak szybko, jak się da, razem z naszymi partnerami koalicyjnymi, do tej zmiany doprowadzić — dodał Szymon Hołownia.

Będzie szybka ustawa?

Po takich słowach można spodziewać się, że niebawem odbędą się ważne rozmowy koalicyjne. Tym bardziej, że media po takich deklaracjach będą mocno śledzić ten temat. Pozostaje wierzyć, że to tylko mała burza w szklance wody i w dodatku ”kontrolowana”, aby podkreślić wagę tematu.

Przeczytaj również