Hakerzy z Ukrainy zaatakowali rosyjski MON. Zrobiono czystki na serwerach

Anonymous to niewątpliwie najbardziej popularni hakerzy na świecie. Ukraińska grupa hakerów o nazwie Blackjack zrobiła jednak bardzo wiele, aby i o nich świat usłyszał oraz zapamiętał na lata. Właśnie dokonała ona spektakularnej rzeczy, gdyż zhakowała rosyjskie Ministerstwo Obrony Narodowej!

Hakerzy z Ukrainy zaatakowali rosyjski MON. Zrobiono czystki na serwerach
Podaj dalej

Blackjack to topowi hakerzy na świecie

Hakerzy włamali się na serwery Głównej Dyrekcji Budownictwa Wojskowego ds. Obiektów Specjalnych. Dzięki temu grupa powiązana z ukraińskim państwem – co nie jest już żadną tajemnicą, weszła w posiadanie informacji o obiektach wojskowych na terenie całej Federacji Rosyjskiej. Mowa tutaj o ogromnej ilości danych przekraczających 1 TB.

Hakerzy skradli m.in. całą dokumentację techniczną pięciuset obiektów należących do Ministerstwa Obrony Rosji. Jak donoszą ukraińskie media dane tyczą się też informacji dotyczących arsenałów broni, lokalizacji kompleksów rakiet przeciwlotniczych, koszar i kwater głównych poszczególnych jednostek. To ogromna baza wiedzy, która może teraz posłużyć do potencjalnych działań militarnych.

haker kradziez danych
fot. freepik

Co ciekawe, w dokumentacji znajdują się również obiekty na terenach okupowanych przez Rosjan na terenie Ukrainy. Mowa tutaj zarówno o tych już istniejących, jak i przeznaczonych do budowy lub modernizacji. I to właśnie te informacje będą najbardziej kluczowe w prowadzeniu dalszych działań przez wojska Ukrainy.

Komputery i dane nie do odzyskania?

Grupa Blackjack nie tylko skradła dane, które wydają się być nie do odzyskania przez tamtejsze Ministerstwo Obrony Narodowej. Również zaszyfrowała ponad 150 komputerów, z których nie będzie można już korzystać. To jeden z najbardziej spektakularnych ataków hakerskich, jaki uderzył w Rosję.

Choć wiadomo, że grupa Blackjack istnieje to jednak niezwykle trudno znaleźć jakiekolwiek informacje na jej temat. Nieoficjalnie wiadomo, że są to osoby powiązane ze Służbą Bezpieczeństwa Ukrainy, ale nikt tego oczywiście oficjalnie nie potwierdzi. Jak widać zatem Ukraina prowadzi nie tylko działania w obronne w świecie realnym, ale również w tym wirtualnym. A jak pokazuje życie, to także niezwykle istotne..

Amerykanie zacierają ręce

Skradzione informacje to niezwykle istotna wiedza dla Stanów Zjednoczonych. A nikt nie ma raczej wątpliwości, że skorzystają oni z tej ogromnej wiedzy, jaką posiadło Blackjack, czyli armia Ukrainy. W przypadku, gdy konflikt zatoczy znacznie większe kręgi, wiedza ze zdobytej dokumentacji dla amerykańskiej armii będzie ogromnym plusem.

Przeczytaj również