e-PIT nie będzie działał do 14 lutego. Trwają przygotowania do obsługi zeznań podatkowych za 2023 rok

Już 15 lutego rusza usługa e-PIT, która pozwoli prosto i szybko rozliczyć za 2023 rok. Zanim jednak to nastąpi, wcześniej strona przez dwa tygodnie będzie dostępna. To z racji prowadzonych na niej prac serwisowych, aby przygotować ją do ”wytężonej” pracy, gdy będzie już udostępniona możliwość rozliczenia się. Nie będzie się można na nią zalogować od 2 do 14 lutego.

e-PIT nie będzie działał do 14 lutego. Trwają przygotowania do obsługi zeznań podatkowych za 2023 rok
Podaj dalej

e-PIT cieszy się dużą popularnością

W ostatnich latach e-PIT z roku na rok zyskuje w oczach obywateli. Ci znacznie chętniej korzystają z możliwością darmowego rozliczenia swojego PIT-a lub PIT-ów. System automatycznie wszystko liczy sam i co najważniejsze dla wielu osób – jest darmowy! W dodatku rozliczając się on-line można liczyć na to, że znacznie szybciej otrzyma się należny zwrot na konto.

Warto jednak pamiętać, że 15 lutego zapewne i tak będą ogromne problemy z działaniem strony. To z racji tego, że setki tysięcy Polaków – jak nie miliony, będą chciały dokonać rozliczenia właśnie tego dnia. Wszystko po to, aby otrzymać potencjalny zwrot możliwie jak najszybciej. O ile oczywiście taki przysługuje, bowiem nie zabraknie osób, które będą musiały dokonać dopłaty.

Pamiętaj o przekazaniu 1,5% podatku na OPP w zeznaniu

Warto pamiętać, że rozliczając swój PIT istnieje możliwość przekazania półtora procenta na daną Organizację Pożytku Publicznego. Dzięki temu można wspomóc zarówno jakąś fundację, a nawet indywidualną osobę. Nie warto tego pomijać. Dokładny system funkcjonowania tego został opisany na stronie ministerstwa.

”Wniosek o przekazanie 1,5% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP) zawarty jest w zeznaniu podatkowym. Wystarczy, że wpiszesz numer KRS wybranej przez Ciebie organizacji pożytku publicznego oraz kwotę, jaką chcesz przekazać. Kwota ta nie może przekraczać 1,5% podatku należnego po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół. Jeśli chcesz, by Twoje wsparcie zostało przeznaczone na konkretny cel szczegółowy, możesz go określić w przewidzianej do tego rubryce w zeznaniu podatkowym.

Jeżeli dokonujesz rozliczenia rocznego, korzystając z usługi Twój e-PIT, w przygotowanym dla Ciebie zeznaniu automatycznie zostanie wskazana OPP, której przekazałeś 1% swojego podatku w roku ubiegłym (o ile dana OPP znajduje się nadal w Wykazie OPP, które mają prawo do otrzymania 1,5% podatku należnego). Jeżeli w zeznaniu za rok ubiegły wskazałeś cel szczegółowy, to ten sam cel szczegółowy zostanie wskazany w przygotowanym dla Ciebie zeznaniu. Oczywiście możesz zmienić dane dotyczące wybranej organizacji pożytku publicznego OPP, w tym nr KRS, a także cel szczegółowy.” – czytamy.

Jak szybko otrzyma się pieniądze z PIT?

Jeżeli danej osobie należy się zwrot, to będzie musiała poczekać na niego:

  • 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania – jeżeli złożyłeś je w formie dokumentu papierowego
  • 45 dni od dnia złożenia zeznania – jeżeli złożyłeś je w formie dokumentu elektronicznego za pośrednictwem usługi Twój e-PIT lub przez e-Deklaracje
  • 5 dni – dotyczy to części deklaracji PIT-37 składanych drogą elektroniczną, których wartość nadpłaty nie przekracza 5 tysięcy złotych

Przeczytaj również