Wypłata pieniędzy z OFE - jak wypłacić środki zalegające na subkontach?

Osoby posiadające subkonta mogą wybrać, które osoby odziedziczą zgromadzone na nim środki po ich śmierci. Zakład Ubezpieczeń podaje, że średnia kwota zbierana przez emerytów wynosi 29 000 złotych. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, w jaki dokładnie sposób wypłacić pieniądze zalegające na subkontach. Zainteresowani? 

Wypłata pieniędzy z OFE – jak wypłacić środki zalegające na subkontach?
Podaj dalej

Wypłata pieniędzy z OFE – o co chodzi? 

praca wypłata wynagrodzenie mniej więcej tydzień pracy godziny
fot. pixabay

Środki zgromadzone na subkontach ZUS podlegają dziedziczeniu, co oznacza, że po śmierci członka OFE, zebrane przez niego pieniądze mogą zostać przekazane spadkobiercom. Prawo do dziedziczenia finansów mają osoby wskazane przez zmarłego. Szacuje się, że średnia kwota zgromadzona na subkontach może wynosić 29 000 złotych. 

Subkonto stanowi część konta emerytalnego osoby ubezpieczonej w tej instytucji i jest ono prowadzone dla osób przynależących do OFE. Z niego skorzystać mogą również osoby, które do niego nie należą, ale urodziły się po 1968 roku. 

Posiadacze subkonta w ZUS-ie mogą bezproblemowo wybrać osoby, które będą uprawnione do pobierania środków, po naszej śmierci. W każdej dowolnej chwili można zmienić jego dyspozycję i przekazać przywilej komuś innemu. 

Osoby, które nie mają umowy z Otwarty Funduszem Emerytalnym muszą pamiętać o obowiązku złożenia oświadczenia o stosunku majątkowym między współmałżonkami. Podczas składania tego oświadczenia można również wskazać osoby, które uprawniamy do otrzymania środków po naszej śmierci. Jeżeli nikogo nie wpiszemy nasze środki wejdą w skład masy spadkowej i zostaną rozdysponowane zgodnie ze zwyczajem.

Jak wypłacić zgromadzone w ZUS-ie pieniądze?

zarobki wypłata pieniądze
fot. freepik.com – welcomia

Zacznijmy od tego, że ZUS sam z siebie nie informuje nas o prowadzeniu subkonta, czy też środkach na nim zgromadzonych. Jeżeli chcemy się tego dowiedzieć musimy osobiście pójść do placówki i zapytać o to na miejscu lub złożyć odpowiednie wskazanie. Wtedy Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje osoby uprawnione do otrzymania środków o możliwości złożenia wniosku o ich wypłatę.

Co ciekawe, wcale nie potrzebujemy do tego niczyjej pomocy. Odpowiedni formularz możemy spokojnie znaleźć na stronie internetowej ZUS-u. Wypełniony wniosek wystarczy jedynie zanieść do najbliższego oddziału, a następnie czekać na przelew pieniędzy.

W przypadku gdy my również posiadamy subkonto w ZUS-ie oraz jesteśmy członkiem OFE, powinniśmy złożyć nasz wniosek do Otwartego Funduszu Emerytalnego. To właśnie w nim rozpoczyna się podział środków. Po wysłaniu wniosku informacja, że chcemy otrzymać należne nam środki, zostanie przekazana do ZUS-u. Do 14 dni od podziału wszystkie osoby uprawnione powinny spodziewać się przelewu.

Przeczytaj również