Stała wypłata 230 złotych dla emerytów. Wykorzystacie je na opłaty, jedzenie oraz przyjemności

Wcale nikogo nie powinno dziwić stwierdzenie, że obecna inflacja dalej jest na wysokim poziomie. Odczuwają ją dosłownie wszyscy – zaczynając od dwudziestolatków, przeskakując do rodzin z dziećmi i kończąc na emerytach. Mimo wszystko to właśnie ta ostatnia grupa najbardziej odczuwa wysokie ceny rachunków oraz w trakcie wykonywania zakupów. Część seniorów, która spełnia kilka warunków może bezproblemowo ubiegać się o uzyskanie comiesięcznego wsparcia. Kwota wypłacanego świadczenia wynosi obecnie 230 złotych i jest waloryzowana. Już teraz możemy wam zdradzić, że można wykorzystać je na dowolny cel, nie ponosząc przy tym żadnych konsekwencji. Co należy zrobić, żeby otrzymać takie wsparcie? 

Stała wypłata 230 złotych dla emerytów. Wykorzystacie je na opłaty, jedzenie oraz przyjemności
Podaj dalej

Wnioskodawcy otrzymają 230 złotych na stałe

samochód dokument karta kwalifikacji
fot. pixabay

Za lekko ponad dwa tygodnie ruszy wypłata atrakcyjnego dodatku, który każdego miesiąca zasili wasze budżety domowe o 230 zł. Otrzymany przelew można wykorzystać na dosłownie wszystko, zaczynając od opłat, a kończąc na przyjemnościach. W dzisiejszym artykule opowiemy wam, w jaki sposób uzyskać uprawnienie do pobierania takiego świadczenia. Zaciekawieni, o co w tym wszystkim chodzi? W takim razie zaczynajmy! 

Wsparcie, o którym mowa, to specjalny dodatek do emerytury. Przysługuje on osobom, które przepracowały odpowiednią ilość lat w Ochotniczej Straży Pożarnej lub jako ratownicy górscy. Oczywiście istotne jest, aby wnioskodawcy byli w wieku emerytalnym.

  • W przypadku kobiet mówimy tu o 20 latach służby
  • W przypadku mężczyzn o 25 latach

Kolejnym obowiązkiem jest uczestniczenie w akcjach ratowniczych przynajmniej raz w ciągu roku. Po spełnieniu wszystkich tych warunków będziecie mogli złożyć wniosek. Po jego uzupełnieniu należy dostarczyć go do komendanta powiatowego lub miejskiego Państwowej Straży Pożarnej, o ile oczywiście należeliśmy do OSP. Ratownicy górscy powinni natomiast zgłosić się do Zakładu Emerytalno-Rentowego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Wzór formularza bez problemu znajdziemy w internecie. 

Na ten moment uznajmy, że spełniacie wszystkie te wymogi. Dostarczyliście dokument do odpowiedniego miejsca. Co dalej? W takim wypadku zostajecie uprawnieni do pobierania dodatku w wysokości 230 złotych. Każdego miesiąca wasze budżety domowe zostaną zasilone o tę kwotę. 

W jakim terminie trafią do emerytów pieniądze? 

opłata lpg pieniądze
for. freepik

Comiesięczny dodatek powinien pojawić się na waszych kontach maksymalnie do 15. dnia każdego miesiąca. Jeśli więc odpowiednio szybko zajmiecie się formalnościami, najbliższy przelew powinien dotrzeć do was już w lutym. Przy okazji przypominamy, że tak jak w większości omawianych przez nas dodatków – wsparcie podlega corocznej waloryzacji. Oznacza to, że już 1 marca 2024 roku poznamy nową kwotę, jaką będą pobierać seniorzy.   

Jednak czy pobierane świadczenie, w jakikolwiek negatywny sposób wpływa na emerytury Polaków? Okazuje się, że nie – niezależnie od waszej sytuacji finansowej (o ile spełniacie wszystkie inne warunki), macie prawo do otrzymania tych pieniędzy. Co więcej, wnioskodawcy mają pełną swobodę decydowania, na co chcą przeznaczyć dodatkowe wsparcie. 

Przeczytaj również