Nvidia z historycznym wzrostem wartości. Popularny producent przerósł prawdziwych gigantów

Nvidia znana jest z dużego wpływu na branżę komputerową i gamingową za sprawą solidnych kart graficznych. W ostatnim czasie marka zajęła się również produkcją układów wykorzystywanych do AI. Nvidia pochwaliła się historycznym sukcesem, o którym naszym zdaniem warto wspomnieć. 

Nvidia z historycznym wzrostem wartości. Popularny producent przerósł prawdziwych gigantów
Podaj dalej

Nvidia z historycznym wzrostem wartości

Jensen Huang, Nvidia
Fot. Nvidia

Nvidia jest producentem zajmującym się produkcją kart graficznych oraz układów wykorzystywanych do sztucznej inteligencji. W ostatnim czasie marce udało się osiągnąć historyczny sukces. Otóż Nvidia jest aktualnie trzecią amerykańską firmą, której kapitalizacja przekroczyła poziom 2 bln dolarów.

Co stoi za tak dużym wzrostem wartości giełdowej Nvidii? Mianowicie przyczyniły się do tego wyśmienite wyniki, jakie producent odnotował za ostatni kwartał 2023 roku. Po ogłoszeniu tych danych wartość rynkowa firmy wzrosła w przybliżeniu o 50 miliardów dolarów. W ten sposób kapitalizacja z 1,67 mld wzrosła do 2,01 biliona dolarów. Oznacza to, że Nvidia znajduje się teraz na podium najbardziej wartościowych firm na rynku wraz z Applem i Microsoftem. Przy okazji wyprzedziła w ten sposób takie firmy jak Amazon, Alphabet oraz Google.

21 lutego 2024 roku Nvidia ogłosiła wyniki finansowe z ostatniego kwartału ubiegłego roku. Zaskoczyły one mocna analityków, ponieważ okazały się znacznie lepsze niż oczekiwano zarówno na poziomie przychodów, jak i zysków. W czwartym kwartale producent odnotował 5,15 USD skorygowanego zysku na akcję, a liczono, że ten zysk wyniesie 4,64 USD na akcję. Jeszcze rok temu zysk na akcję sięgał zaledwie 0,57 USD. W związku z tym zysk netto Nvidii wzrósł aż o 769 proc. i to z roku na rok, z 1,41 mld USD do 12,29 mld USD w ostatnim miesiącu 2023 roku.

Przeczytaj również