Nowe zakrętki pojawią się od lipca 2024 roku. Skąd w ogóle pomysł na wprowadzenie zmian?

Przepisy narzucane przez Unię Europejską są obligatoryjne i nie ma możliwości ich obejścia. Niektórzy producenci zdążyli już dostawać się do nowego obowiązku, wprowadzając nowe zakrętki. Od lipca 2024 roku każdy będzie musiał się do tego dostosować. W dzisiejszym artykule opowiemy wam, o co tak naprawdę chodzi. Przy okazji zdradzimy skąd w ogóle pomysł na takie zmiany. 

Nowe zakrętki pojawią się od lipca 2024 roku. Skąd w ogóle pomysł na wprowadzenie zmian?
Podaj dalej

Nowe zakrętki pojawią się od lipca 2024 roku

butelka z wodą w samochodzie i mandat
www.freepik.com/golfcphoto

Choć oficjalnie producenci napojów nie są jeszcze zobligowani do przestrzegania nowych przepisów to już teraz możemy zauważyć nowe zakrętki w wielu sklepach. Pomysł, jak to zwykle bywa nie spodobał się wielu ludziom, którzy nie zamierzają kryć swojego niezadowolenia wynikającego ze zmian. Mimo to Unia Europejska podjęła decyzję i nie ma zamiaru się od niej cofnąć. 

Tak jak wspomnieliśmy w tytule tego artykułu: obowiązek przytwierdzania zakrętek wejdzie w życie już w lipcu bieżącego roku. To co obecnie obserwujemy w sklepach to przygotowania producentów do nadchodzących zmian. Warto podkreślić, że nowe zakrętki pojawią się nie tylko w Polsce, lecz na całym rynku europejskim. 

Skąd w ogóle pomysł na wprowadzenie zmian? 

Powody wprowadzenia zmian wynikają głównie z troski o środowisko i ekologię. Unijna dyrektywa wskazuje, że plastikowe zakrętki i wieczka używane do pojemników na napoje stanowią częsty elementy jednorazowego użytku, często spotykanego na plażach Unii Europejskiej. W głównych założeniach, przymocowanie zakrętek do butelki od samego początku produkcji, zredukuję ilość odpadów, zmniejszając liczbę elementów jednorazowych. 

Nowe zasady dotyczące przytwierdzania zakrętek obejmą opakowania na napoje o pojemności do trzech litrów wykonane z tworzyw sztucznych. Obejmuje to butelki, jak i opakowania typu PET oraz kartony na mleko, czy sok. 

Przeczytaj również