Emerytura w 2024 roku – bez tego nie będzie pieniędzy
Jedynie wniosek dzieli tysiące seniorów od otrzymania darmowych środków na utrzymanie od ZUS-u. Zasada przyznawania pieniędzy jest banalnie prosta i jak sami się za niedługo przekonacie wystarczy naprawdę niewiele. Z takiej formy wsparcia mogą skorzystać wszyscy emeryci, pod warunkiem spełnienia pewnych wymogów.
Z comiesięcznego dodatku skorzystają:
- Kobiety, które ukończyły 60. rok życia i posiadają 20-letni okres ubezpieczeniowy
- Mężczyźni, którzy ukończyli 65. rok życia i mają 25-letni okres ubezpieczeniowy
- Osoby, które wykonywały pracę w szczególnym charakterze i warunkach (w tym przypadku próg wiekowy nie ma znaczenia)
Obywatele, którzy weszli w wiek emerytalny bez problemu mogą ubiegać się w dowolnym momencie o emeryturę. ZUS przypomina, że nie może odbyć się to wcześniej niż 30 dni przed osiągnięciem przez seniora 60. lub 65. roku życia w zależności od płci.
Informacje podane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych pokazują, że w marcu ubiegłego roku z emerytur jak i rent skorzystało ponad 7,8 mln obywateli. Z danych wynika, że największy odsetek seniorów (13.8 proc.) pobiera świadczenie emerytalne w wysokości od 2200,01 złotych do 2600 złotych.
Wszystkie formalności można załatwić bez wychodzenia z domu?
Dla przyszłych emerytów mamy świetną wiadomość, ponieważ okazuje się, że wniosek możemy złożyć nie tłukąc się po urzędach i placówkach ZUS. Większość formalności możemy załatwić przez internet. Wystarczy, że zalogujemy się na swoje konto na platformie PUE i wybierzemy zakładkę “Złożenie dokumentu EMP”. Wyświetli się nam formularz, który należy wypełnić zgodnie z prawdą, a następnie wybrać dyspozycję. Następnie musimy wybrać usługę “Złożenie dokumentu ERP-6” i tak jak poprzednio, wypełnić dokument i złożyć dyspozycję.
Do obu formularzy przyda nam się podpis elektroniczny, który wykonamy za pomocą certyfikatu kwalifikowanego, lub profilu zaufanego ePUAP. Gdy już załatwimy wszystkie sprawy, powinniśmy udać się do najbliższej placówki ZUS oraz złożyć w Sali Obsługi Klienta dokumenty świadczące o długości okresu, w jakim pracowaliśmy i wysokości naszego wynagrodzenia. Istnieje jednak również możliwość przesłania dokumentów drogą pocztową.
Oczywiście wszystko możemy załatwić osobiście. W takim przypadku należy wszystkie wypełnione już dokumenty dostarczyć do najbliższej terenowej jednostki organizacyjnej ZUS. W sytuacji gdy nie damy rady sami stawić się na miejscu, możemy gotowe formularze wysłać na wybrany adres ZUS-u. W przeciągu najbliższych 30 dni możemy liczyć na decyzję Zakładu w kwestii przyznania nam świadczenia emerytalnego.