Nowość dla przedsiębiorców od Ministerstwa Cyfryzacji. Każdy kto prowadzi firmę, powinien o tym wiedzieć

Ministerstwo Cyfryzacji z myślą o wszystkich, którzy prowadzą własny biznes kieruje nową usługę. „Firma” to rozwiązanie w mObywatelu 2.0, które pomaga przedsiębiorcom oszczędzać czas i unikać „wycieczek” do urzędów.

Nowość dla przedsiębiorców od Ministerstwa Cyfryzacji. Każdy kto prowadzi firmę, powinien o tym wiedzieć
Podaj dalej

Prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej to duża odpowiedzialność. Przedsiębiorcy muszą dbać o napływ zleceń, relacje z kontrahentami, a oprócz tego załatwiać formalności w niejednym urzędzie.

MC chce by część z nich była na wyciągnięcie ręki. Do aplikacji mObywatel 2.0 dodana została usługa „Firma”, która usprawnia prowadzenie firmowych formalności.

Dane firmy i zaświadczenie o wpisie do CEIDG

Do częstych czynności przy prowadzeniu firmy należy przekazywanie danych do faktury – ich kompletu lub wybranych informacji, jak np. NIP czy REGON. Teraz w usłudze Firma w mObywatelu 2.0 możemy zobaczyć dane swojej działalności i łatwo je skopiować. Potem wystarczy wysłać je wybranym kanałem, np. przez SMS, komunikator albo e-mail. Kontrahent lub inna osoba dostanie dane do faktury w jednej chwili.

Innym udogodnieniem, które wprowadza usługa Firma, jest możliwość pobrania zaświadczenia o wpisie do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) na swój telefon. Dokument w formacie PDF możemy następnie przesłać dalej wybraną metodą lub okazać np. w urzędzie czy podczas załatwiania innych formalności.

Status działalności gospodarczej w aplikacji

Dodatkowo usługa Firma pokazuje aktualny status działalności gospodarczej. Ponieważ łączy się z bazą CEIDG przy każdym uruchomieniu, w aplikacji widzicie dokładnie takie dane, jakie są wpisane w rejestrze.

Ta funkcja jest szczególnie przydatna, kiedy rejestrujemy firmę, zawieszamy ją albo wznawiamy działalność po przerwie. W usłudze możemy zobaczyć też jeden z trzech statusów działalności gospodarczej:

  • Oczekująca na rozpoczęcie – kiedy jesteście w trakcie zakładania działalności gospodarczej, zobaczycie ten status wraz z datą zgłoszonego rozpoczęcia prowadzenia firmy.
  • Aktywna – widzicie ją, kiedy prowadzicie działalność.
  • Zawieszona – obok tego statusu widzicie datę ostatniego zawieszenia firmy. Jeśli jesteście w trakcie wznawiania działalności, pojawi się osobne powiadomienie pokazujące datę jej zgłoszonego wznowienia.

Przeczytaj również