Politycy PiS domagają się zmiany nazwy partii. Tak zareagował na to Jarosław Kaczyński

Prezes PiS, Jarosław Kaczyński jest ostatnio często cytowany za sprawą odbijającego się szerokim echem wywiadu dla tygodnika „Sieci”. Choć najwięcej uwagi zwróciła deklaracja o chęci dalszej prezesury, to nie mniej ciekawa wydaje się poważna perspektywa zmiany nazwy partii. Okazuje się, że były premier taką opcję bierze mocno pod uwagę.

Politycy PiS domagają się zmiany nazwy partii. Tak zareagował na to Jarosław Kaczyński
Podaj dalej

Jarosław Kaczyński nie wybiera się na polityczną emeryturę

Jeszcze niedawno Jarosław Kaczyński sugerował, że przed kolejnymi wyborami odda władze w partii. Jednak najnowszy wywiad dla tygodnia „Sieci” pokazuje, że 74-letni polityk zmienił zdanie i dalej chce stać na czele swojego ugrupowania. „Dziś jasno mówię: zgłoszę swoją kandydaturę na prezesa Prawa i Sprawiedliwości i poproszę o wybór na kolejną kadencję” – oznajmił Jarosław Kaczyński.

Nic dziwnego, że ta informacja zdominowała nagłówki mainstreamowych mediów. Nie umknęło to nawet uwadze przeciwników politycznych. Premier Donald Tusk skomentował na X, że to świetne wieści, sugerując to, że dzięki temu walka z PiS będzie łatwiejsza.

PiS zmieni nazwę?

Jednak każdy zdaje sobie sprawę z tego, że ta deklaracja oznacza, że w Prawie i Sprawiedliwości opracowywany jest długoterminowy plan. Nie chodzi tylko nadchodzące wybory samorządowe i europejskie (oba w 2024), ale też prezydenckie (2025) i parlamentarne (2027).

Niewykluczone, że do kolejnej walki o głosy partia Kaczyńskiego nie stanie już pod nazwą Prawo i Sprawiedliwość. Kierownictwo przy ul. Nowogrodzkiej rozważa na poważnie zmianę nazwy. „Były takie rozmowy” – nie ukrywał prezes PiS. „Rozumiem tych, którzy chcieliby się oderwać od tych plugawych kampanii prowadzonych przeciw nam pod hasłem ośmiu gwiazdek” – przyznał.

Jednocześnie nie jest to łatwa decyzja, ponieważ PiS to wciąż silna marka, która ma twardy elektorat. „Jednocześnie Prawo i Sprawiedliwość to dla wielu ludzi symbol dobrych rządów, troski o Polskę, skuteczności, patriotyzmu” – przypomina Kaczyński. „Trzeba to przemyśleć na spokojnie, wybrać to, co najważniejsze. Na pewno nie będziemy się kierować sentymentami, zbyt wielka jest stawka walki, w której uczestniczymy. Tą stawką jest Polska” – dodał.

Jak wyglądają obecne sondaże?

W PiS wkrótce należy oczekiwać zdecydowanych ruchów, aby zyskać poparcie przed wyborami samorządowymi. To na razie spada, bo według sondażu dla Wirtualnej Polski, na partię Jarosława Kaczyńskiego głos oddałoby 28,2 proc. wyborców. To spadek o 0,8 proc., gdy jednocześnie Koalicja Obywatelska zyskała 0,9 proc. i przewodzi w sondażu z wynikiem 32,6 proc. Z badania wynika, że na podium znalazłaby się Trzecia Droga (PSL i Polska 2050) z 15,2 proc. Miejsce w Sejmie zdobyłyby jeszcze Konfederacja (9,1 proc.) i Nowa Lewica (8,5 proc.). Pozostałe ugrupowania mogłyby liczyć na 1,1 proc. poparcia. Natomiast 5,3 proc. nie wiedziało, na kogo oddałoby głos.

Przeczytaj również