Od 1 marca podwyżka świadczenia wprowadzonego za rządów PiS. Na konto trafi o ponad 25 proc. więcej pieniędzy

Z dniem 1 marca 2024 r. nastąpi podwyżka świadczenia ratowniczego w Polsce. Jest to forma dodatku emerytalnego dla osób, które znaczną część życia poświęciły na służbę w Ochotniczej Straży Pożarnej (OSP). Wypłaty na konto będą o ponad 25 proc. większe niż do tej pory.

Od 1 marca podwyżka świadczenia wprowadzonego za rządów PiS. Na konto trafi o ponad 25 proc. więcej pieniędzy
Podaj dalej

Ile wynosi świadczenie ratownicze od 1 marca 2024 r.?

Waloryzacja świadczenia, które do tej pory wynosiło 200 zł miesięcznie, jest wyrazem uznania za poświęcenie dla strażaków ochotników. To oni często przez lata narażali swoje zdrowie i życie, a teraz nierzadko są w trudnej sytuacji finansowej ze względu na sytuację ekonomiczną. Od 1 marca 2024 r. świadczenie ratownicze wyniesie 258 zł.

W celu uzyskania prawa do dodatku emerytalnego trzeba mieć ukończone 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn. Należy mieć też przepracowane odpowiednio minimum 20 lub 25 lat (kobiety/mężczyźni) przy strażackich akcjach ratunkowych. Na dowód tego należy zasięgnąć potwierdzenie udziału w akcjach z dokumentacji prowadzonej przez Państwową Straż Pożarną (PSP). Ewentualnie można złożyć pisemne oświadczenie trzech świadków potwierdzających zaangażowanie w służbę.

OSP / akcja ratunkowa
fot. OSP Konstantynów

Wnioski przyjmuje komendant powiatowy lub miejski PSP. W 2023 r. świadczenie ratownicze przyznano ponad 120 tys. osób. Jak wskazuje portal money.pl, najwięcej pozytywnych wniosków pochodziło z woj. mazowieckiego, wielkopolskiego i lubelskiego.

Minęły 2 lata i podwyżka dodatku

Podwyżka następuje zatem równo 2 lata po pierwszych wypłatach, które odbyły się w marcu 2022 r. Dodatek ustanowił rząd PiS pod koniec 2021 r. Wypłatami zajmowało się Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Decyzję o wypłatach dumnie ogłaszał ówczesny wiceszef resortu Maciej Wąsik.

Ostatnio było o nim głośno po tym jak wraz z Mariuszem Kamińskim stracili mandaty poselskie. Stało się to po prawomocnym wyroku za przekroczenie uprawnień w tzw. aferze gruntowej. Ostatecznie został ułaskawiony przez prezydenta Andrzeja Dudę, który już wcześniej dokonał aktu łaski, ale jeszcze przed prawomocnym wyrokiem sądu.

Rząd PiS pod koniec ostatniej kadencji pochylił się nad potrzebami środowisk związanych z OSP. Poprzedni premier, Mateusz Morawiecki przypominał, że to jego gabinet przyjął pierwszą w historii ustawę o OSP. Dzięki niej zabezpieczono nie tylko dodatki dla druhów, ale też odszkodowania dla tych, którzy ucierpieli w akcjach ratunkowych.

Przeczytaj również