Ile wynosi świadczenie ratownicze od 1 marca 2024 r.?
Waloryzacja świadczenia, które do tej pory wynosiło 200 zł miesięcznie, jest wyrazem uznania za poświęcenie dla strażaków ochotników. To oni często przez lata narażali swoje zdrowie i życie, a teraz nierzadko są w trudnej sytuacji finansowej ze względu na sytuację ekonomiczną. Od 1 marca 2024 r. świadczenie ratownicze wyniesie 258 zł.
W celu uzyskania prawa do dodatku emerytalnego trzeba mieć ukończone 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn. Należy mieć też przepracowane odpowiednio minimum 20 lub 25 lat (kobiety/mężczyźni) przy strażackich akcjach ratunkowych. Na dowód tego należy zasięgnąć potwierdzenie udziału w akcjach z dokumentacji prowadzonej przez Państwową Straż Pożarną (PSP). Ewentualnie można złożyć pisemne oświadczenie trzech świadków potwierdzających zaangażowanie w służbę.
Wnioski przyjmuje komendant powiatowy lub miejski PSP. W 2023 r. świadczenie ratownicze przyznano ponad 120 tys. osób. Jak wskazuje portal money.pl, najwięcej pozytywnych wniosków pochodziło z woj. mazowieckiego, wielkopolskiego i lubelskiego.
Minęły 2 lata i podwyżka dodatku
Podwyżka następuje zatem równo 2 lata po pierwszych wypłatach, które odbyły się w marcu 2022 r. Dodatek ustanowił rząd PiS pod koniec 2021 r. Wypłatami zajmowało się Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Decyzję o wypłatach dumnie ogłaszał ówczesny wiceszef resortu Maciej Wąsik.
Ostatnio było o nim głośno po tym jak wraz z Mariuszem Kamińskim stracili mandaty poselskie. Stało się to po prawomocnym wyroku za przekroczenie uprawnień w tzw. aferze gruntowej. Ostatecznie został ułaskawiony przez prezydenta Andrzeja Dudę, który już wcześniej dokonał aktu łaski, ale jeszcze przed prawomocnym wyrokiem sądu.
🚒👨🚒 W 2022 w życie weszla Ustawa o Ochotniczych Strażach Pożarnych, która kompleksowo reguluje organizację i funkcjonowanie jednostek OSP, w tym m. in. :
✅świadczenie ratownicze,
⚖️ochrona prawna,
👨🚒bezpłatne szkoleniaRazem jesteśmy silniejsi! 💪🚒❤️ #OgniścieNowocześni pic.twitter.com/W1vlRkLtqI
— Państwowa Straż Pożarna (@KGPSP) September 17, 2023
Rząd PiS pod koniec ostatniej kadencji pochylił się nad potrzebami środowisk związanych z OSP. Poprzedni premier, Mateusz Morawiecki przypominał, że to jego gabinet przyjął pierwszą w historii ustawę o OSP. Dzięki niej zabezpieczono nie tylko dodatki dla druhów, ale też odszkodowania dla tych, którzy ucierpieli w akcjach ratunkowych.